Exekuce movitých věcí

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobry den.Chci se zeptat,mam exekuci na kterou mi strhavaji z vyplaty penize.Exekutor volal,ze je to malo a mam zaplatit jeste 18000 a chce vse zaplatit jinak pujde na trvaly pobyt ktery mam u rodicu.Chci se zeptat jestli muze prijit k rodicum i kdyz tam nebydlim.

Odpověď:

Dobrý den,

ve svém dotaze uvádíte, že  je na Vaši osobu nařízena exekuce, přičemž exekutora vydal exekuční příkaz na Vaši mzdu na Vám jsou prováděny ze mzdy srážky. V neposlední řadě Vám exekutor hrozí provedení exekuce formou movitých věcí.

Zákon exekutorovi umožňuje provést exekuci více způsoby, tj. vydat více exekučních příkazů. V současné době je projednávána novela Exekučního řádu, která by měla výrazněji zasáhnout do pořadí jednotlivých forem, kterými lze exekuci provést. Současná úprava v zásadě vychází z předpokladu, že by zvolena forma exekuce měla být přiměřená.

V praxi se také občas stává, že navzdory prováděným srážkám z příjmu či obstavení bankovního účtu, exekutor přistoupí k realizaci další formy exekuce, tj. prodeje movitého majetku. Tato forma exekuce však bývá často použita spíše jako jedna z posledních variant, obvykle totiž případný výtěžek z prodeje movitých věcí nepokryje ani náklady spojené s prodejem.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že opravdu není vyloučeno, že by exekutor mohl vydat exekuční příkaz na prodej Vašeho movitého majetku. Při této formě exekuce má exekutor právo vstoupit do domu či bytu, ve kterém se povinný zdržuje – podotýkáme, že trvalý pobyt je v tomto směru vodítkem, nikoliv vstupenkou. Jestliže se zdržujete na jiné adrese, než je adresa Vašeho trvalého pobytu, bylo by vhodné, aby Vaši rodiče preventivně informovali dotčeného exekutora, písemně mu oznámila, že u nich máte hlášen pouze trvalý pobyt, což je evidenční údaj. V jejich domě nemáte žádný svůj majetek a ani se v něm nezdržujete. Tato tvrzení by bylo vhodné podložit např. písemnými svědeckými výpověďmi dvou až tří sousedů  + např. poštovní doručovatelky. Pokud by i přes toto upozornění, exekutor do bytu rodičů přišel, mohli by podat stížnost na soud, který ho pověřil, na Exekutorskou komoru ČR či na Ministerstvo spravedlnosti.

Pro svůj větší klid také mohou rodiče udělat soupis svého movitého majetku, zkusit k němu dohledat doklady potvrzující jejich vlastnictví (kupní smlouvy, darovací smlouvy, dokumenty z dědického řízení apod.). V případě absence těchto dokladů je opět možné je nahradit písemnými svědeckými výpověďmi sousedů. A pokud rodiče vlastní starý nábytek, který měli již za Vašeho dětství, lze tuto skutečnost doložit fotografiemi (např. Vás u obývací stěny apod. ).

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 30.6.2015