Vymáhání neplacené půjčky

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobry den jsem zapujcitel pujcky fizicke osobe ,smlouvu mam na rodne cisla.zapujcitel prvni splatku v zari zaplatil jen z casti a druhou za rijen nezaplatil vubec.Prosim kdy muzu neco delat ?mam moznost jit hned za exekutorem nebo to mam dat nejake firme na vymahani?,nevim si rad.dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

to, kdy můžete začít podnikat nějaké kroky vůči dlužníkovi, se odvíjí od obsahu smlouvy o zápůjčce.  Z Vámi uvedených informací plyne, že jste si sjednali splátky měsíční. Pakliže tedy uplynul měsíc, ve kterém vám úhrada od dlužníka nepřišla, můžete začít vymáhat tuto neuhrazenou splátku. Nejprve zašlete dlužníkovi upomínku, ve které ho upozorníte, že se ocitá po splatnosti, a vyzvěte ho k úhradě dlužné částky do určitého data. Dopis je vhodné zaslat doporučeně, nejlépe s dodejkou. Kopii si ponechejte. V úvahu přichází také otázka zesplatnění (tzv. ztráta výhody splátek). Tato možnost fakticky znamená, že do splatnosti následující splátky (tedy listopadové ve vašem případě) byste mohl po dlužníkovi žádat zesplatnění, tedy zaplacení celého dluhu najednou, ale to je možné pouze v případě, že jste se tak předem (ve smlouvě) dohodli.  

Pokud nebude dlužník na upomínku reagovat, můžete mu zaslat  tzv. předžalobní upomínku, kde dlužníkovi oznámíte, že pokud Vám neuhradí splátku, budete nucen se obrátit na soud. Zasílat dlužníkovi zmiňované upomínky není Vaší povinností, můžete se po splatnosti obrátit ihned na soud, ale díky upomínkám můžete dosáhnout své splátky mimosoudní cestou (pro případ, že by dlužník například jen zapomněl uhradit splátku), popř. neztratíte nárok na náhradu nákladů řízení (viz http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/predzalobni-upominka-a-kam-ji-zaslat/).

 

Pro úplnost také dodáváme, že procesem vymáhání Vaší pohledávky ve smyslu zaslání předžalovní upomínky a jednání s dlužníkem, byste opravdu mohl pověřit některou z inkasních (vymáhacích) společnostní. Určitě je však na místě pečlivě zvážit její výběr (vodítkem může být, zda je tato společnost členem Asociace inskasních agentur) a také obsah smlouvy, na základě které by společnost konala.

Ohledně exekuce platí, že v tomto případě Ihned o nařízení exekuce požádat nelze (vyjma uzavření smlouvy s doložkou vykonatelnosti viz níže). K nařízení exekuce totiž potřebujete tzv. exekuční titul, který můžete získat právě soudním řízením, v rámci kterého bude Váš nárok uznán a rozhodnutí nabude právní moci a vykonatelnosti.  Popřípadě by bylo možné s dlužníkem u notáře sepsat dohodu s doložkou vykonatelnosti, což v praxi znamená, že by z jejího obsahu vyplývalo, že v situaci, kdy by dlužník byť jen jednu splátku neuhradil, jste oprávněn zahájit exekuční řízení tj. mohl byste „přeskočit“ proces soudního řízení. Tato dohoda, která musí mít formu notářského představuje další z možných exekučních titulů.  Více k exekučním titulům zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/exekuce/faz-exekuce/zahajovaci-faze

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 9.12.2015