Bankovní účet a exekuce

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den,

již delší dobu mám na účtu exekuci, chtěla jsem účet již před rokem zrušit, ale v bance mi řekli, že to není možné. Na účet mi chodí měsíčně platba, ale bankovní poplatky rostly a tak se stalo, že mi banka vypověděla účet.
Mám k tomu tu dotaz – na účtu byly j 2 exekuce – účet v mínusu / nejsou pokryty obě exekuce/ ale mne zajímá, co teď bude s penězi na tomto účtu? Domnívám se, že mám právo vědět co banka s celkovou částkou 100.000,- Kč bude dělat?
Podle mne by měla dát vědět jak s penězi naloží nebo kam je pošle?

Děkuji za odpověď

Odpověď:

z Vámi uvedených informací jsme pochopili, že banka sama s Vámi vypověděla smluvní vztah k dotčenému účtu tj. že již došlo k jeho zrušení. Obecně lze říci, že banky se obvykle opravdu brání zrušení blokovaných bankovních účtů v průběhu exekuce. Soudně již bylo dovozeno, že zrušení blokovaného bankovního účtu ze strany dlužníka vyloučeno není. V praxi tomu však často brání smluvní podmínky, ve kterých dlužník obvykle souhlasí, že v průběhu exekuce není oprávněn tento smluvní vztah zrušit.

V situaci kdy dojde ke zrušení bankovního účtu, by Vám měla banka po skončení smluvního vztahu sdělit, zda vůči ní máte nějaké závazky, případně Vás požádat o sdělení, kam zaslat případné přeplatky a zůstatek účtu.

Nezmiňujete se, se v jaké fázi dotčené exekuce byly tj. zda jste již v rámci obou řízení obdržela Výzvu k dobrovolnému plnění či ne. Pokud ano a pokud jste současně nepodala návrh na zastavení či odklad exekuce, byly finanční prostředky po uplynutí 30 dnů od doručení této výzvy, zaslány exekutorovi. Jestliže Vám výzva dosud nebyla poslána, peníze se nacházejí na technickém účtu banky – jsou tedy v její dispoziční sféře. Jakmile však dojde k jejímu doručení a Vám uplyne 30denní lhůta určená k dobrovolné úhradě dluhu, nabude exekuční příkaz právní moci a banka peníze odešle na účet exekutora. Takto naloží se všemi dalšími možnými prostředky, které by na účet dorazily. Účet může být pro danou exekuci blokován maximálně 6 měsíců od zmiňovaného nabytí právní moci exekučního titulu. O přeposlání peněz exekutorovi banka klienta neinformuje, exekutora však může dlužníkovi poslat průběžný příkaz k úhradě nákladů exekučního řízení, kde bude tato skutečnost zohledněna.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 23.12.2016