Blokace účtu nezletilého

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den, může jít exekutor na účet někoho, komu ještě nebylo osmnáct? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

dle Občanského soudního řádu lze postihnout bankovní účet pouze povinného, přičemž povinným bývá nejčastěji sám dlužník, někdy také spoludlužník, ručitel či manžel. Dle zákona nelze tedy postihnout bankovní účet jiné osoby, než jsou výše jmenované. Zákon však neřeší věk vlastníka účtu (tj. věk povinného). Nelze tedy vyloučit, že by mohl být exekučně postižen bankovní účet osoby mladší 18 let, pokud by tato osoba byla povinným, např. dlužníkem. Toto by přicházelo v úvahu zejména tehdy, pokud by dotyčná osoba již pracovala a měla stálý příjem (který by na tento účet byl vyplácen, na účtu by tedy byly nějaké finanční prostředky, není ale samozřejmě vyloučeno, že nezletilá osoba má na účtu peníze získané jinak – např. darem od rodičů).

V praxi se však s postižením bankovních účtů nezletilých osob téměř nesetkáváme. Exekutor, resp. věřitel totiž obvykle raději se zahájením exekučního řízení čeká do doby až povinný bude zletilý a bude mít nějaký stabilní příjem.

Pro úplnost ještě dodáváme, že se ale může stát, že exekutor postihne tzv. dispoziční právo povinného k účtu, to k účtu nezletilého zpravidla mají rodiče.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 22.3.2014