Bolestné za úraz jako mimořádný příjem v insolvenčním řízení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli bolestné za úraz je považován jako mimořádný příjem v insolvenčním řízení?

Odpověď:

Dobrý den,

z § 412 odst. 1, písm. b) Insolvenčního zákona vyplývá, že: „Po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře je dlužník povinen hodnoty získané dědictvím a darem zpeněžit a jejich výtěžek, stejně jako jiné své mimořádné příjmy, použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře.“

Zákon podrobněji mimořádné příjmy nespecifikuje. V tomto směru nepřinese žádnou změnu ani novela Insolvenčního zákona, která má nabýt účinnosti. 1. ledna 2014. Z praxe je však dovozeno, že mezi mimořádné příjmy jsou řazeny např. výhry z loterií, soutěží, odměny za dárcovství krve apod.

Na základě výše uvedených informací vyplývá, že by bolestné mělo být posuzováno jako mimořádný příjem. Tuto skutečnost také nevylučuje např. rozsudek Vrchního soudu v Olomouci VSOL 225/2013-B-39.

Bez ohledu na to, zda soud nakonec skutečně rozhodne o rozdělení bolestného jako mimořádné splátky (zda to tak opravdu bude Vám nejsme v tuto chvíli schopni říct), jste povinen tento příjem hlásit insolvenčnímu správci a zohlednit ho v pravidelné zprávě určené insolvenčnímu soudu.

 

S pozdravem

 

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 10.11.2013