Chybějící doklad při vstupu do oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den, chci požádat o oddlužení. Nyní dávám dohromady doklady o mých dluzích, ale zjistila jsem, že k něčemu je nemám, např. kreditní kartě. Co mám dělat? Může se stát, že kvůli tomu nebudu moct o oddlužení požádat? Děkuju za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

nejprve si Vás dovolíme uklidnit, že případná absence dokumentů u některých závazků není překážkou vstupu do oddlužení.

Pokud mu u některého závazku podklady chybí, má dlužník několik možností:

a) obrátit se na věřitele a požádat o vydání duplikátu příslušné smlouvy a zároveň požádat o potvrzení aktuální výše závazku (tento krok by měl být v ideálním případě učiněn u kterého závazku).

b) pokud se jedná o závazek, který již „prošel“ soudním řízením, je možné požádat soud o nahlédnutí do spisu a z něj si pořídit kopie k příslušným závazkům. Pro úplnost dodáváme, že je vhodné si za tímto účelem vzít na soud digitální fotoaparát nebo mobilní telefon, prostřednictvím kterého lze dokumenty ofotit. Tímto krokem dlužník ušetří poplatky za ofocení.

U Vámi zmiňované kreditní karty se opravdu často stává, že k ní nemá dlužník žádné dokumenty. Tehdy je možné kartu ofotit a na fotokopii uvést aktuální výši dluhu. Pokud byla součástí úvěrové smlouvy (např. jako vedlejší produkt), můžete doložit také kopii této smlouvy.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 18.5.2014