Co dělat, když po uhrazení závazků zbývá jen nízká částka na život

Kategorie: Exekuce a Ostatní

Dotaz:

Dobry den mam dotaz. Muj znamy ma nekolik pujcek a plati i vyzivne,vse se snazi radne splacet ale na svou potrebu mu zbyde tak 1400 Kc a nekdy ani to ne.Prosim o radu co udelat proto aby se nedostal do exekuce? Radne pracuje ale moc penez na ziti mu nezbyva. Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

nejprve bychom rádi ocenili odpovědnost Vašeho známého, se kterou přistupuje ke svým závazkům a také Vaši snahu mu pomoci!

Neuvádíte přesnější údaje – o výši příjmů a výdajů, můžeme proto odpovědět pouze obecně.

Do exekuce se dostává dlužník, který své závazky neplní (a to zpravidla delší dobu – obvykle totiž věřiteli trvá nějaký čas, než získá exekuční titul atd.).

Jednou z cest, jak tomu zabránit, je zmapovat možnost zvýšení příjmů – zda nevznikl nárok na nějakou sociální dávku, o kterou ještě nežádal (lze se obrátit na místně příslušný úřad práce). Přehled sociálních dávek naleznete zde: http://www.mpsv.cz/cs/5 a zde http://www.mpsv.cz/cs/2

Dále je potřeba zvážit, zda je reálné si najít nějakou brigádu, apod. Ne vždy je to ale možné.

Další možností je zkusit snížit výdaje – informovat se o možnosti konsolidace půjček, snížení splátek půjček, požádat o snížení alimentů (zde je však nutné brát v potaz, že soud nezohledňuje povinnost povinného rodiče splácet půjčky), zvážit, zda si nemohu opatřit levnější bydlení, apod. I zde se však může stát, že již snížit výdaje nelze.

Pokud známý řádně splácí, nepřichází v úvahu možnost požádat o oddlužení, protože zde je předpoklad, že člověk již splácet nezvládá. Záměrné zastavení plateb by ale na druhou stranu mohlo být vyhodnoceno jako nepoctivý záměr a stát se překážkou oddlužení.

Bez znalosti bližších informací bohužel nemůžeme odpovědět konkrétněji. Určitě proto doporučujeme, aby se známý zkusil obrátit na některou z bezplatných poraden osobně, kontakty naleznete zde: www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/. Na konzultaci je vhodné donést si co nejpodrobnější přehled jak měsíčních výdajů, tak příjmů.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 21.1.2014