Co může zabavit exekutor

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Měla bych na vás dotaz navštívil mě exekutor a zabavil mi ledničku, pračku, sporák, kuchyňskou linku, stůl a židle, sedačku, obývací stěnu úplně všechno nechal mi jenom postel a skříň může mi toto všechno zabavit a na to, když jsem mu řekla že mám nezletilé dítě mi odpověděl že ho to nezajímá a že obchody jsou otevřené do 22 hod může si toto opravdu dovolid děkují za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

vzhledem k tomu že u nás není doposud pevně stanoven výčet věcí, které tvoří obvyklé základní vybavení domácnosti (byť se v současné době na této novele občanského soudního řádu pracuje), vychází se z předpokladu že by povinnému a jeho rodině mělo zůstat takové vybavení domácnosti, které nezbytně potřebuje ke svému fungování. Samotné posouzení činí soudní exekutor (soudní vykonavatel), ve sporných případech rozhoduje soud. Podle ustálené soudní praxe by povinnému mělo zůstat zařízení pro tepelnou úpravu jídla (je však zvážení exekutora, zda ponechá povinnému vařič, sporák nebo mikrovlnou troubu), lednička, stůl, židle, lůžko (opět záleží na posouzení exekutora, zda ponechá pouze matrace nebo celou postel), pokud jsou v domácnosti malé děti tak by měla být ponechána pračka. Povinnému by měl také zůstat jeden zdroj informací např. rozhlas nebo TV – kvůli případnému získání informací o přírodních či jiných katastrofách.

Pokud se domníváte, že exekutor zabavil některý majetek, který tvoří základní vybavení domácnosti, můžete podat návrh na částečné zastavení exekuce (ve smyslu týkající se tohoto majetku). Tento návrh je vhodný doručit v kopii i věřiteli. Zároveň je možné si na postup exekutora stěžovat u okresního/obvodního soudu, který jej exekucí pověřil, Exekutorské komory ČR a Ministerstva spravedlnosti.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 14.4.2015