Dar jako pomoc v oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den, rád bych požádal o radu, jak mohu nejlépe pomoct kamarádovi, který se dostal do dluhové pasti, momentálně je v insolvenci a hrozí, že v důsledku ztráty zaměstnání do konce svého insolvenčního řízení nezvládne uhradit ani povinných 30 % svých závazků věřitelům? Pokud hypoteticky uhradí své závazky do výše 20 %, má nějaký význam, abych za něj uhradil zbávajících 10 % např. formou daru? Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

ano, je možné uzavřít smlouvu o daru, popř. smlouvu o důchodu. Určitě je vhodné toto konzultovat přímo se stanoveným insolvenčním správcem.

Je však potřeba brát v potaz i to, že v průběhu oddlužení se nehradí jen splátky samotných dluhů, ale platí se i odměna insolvenčního správce. I s tou je proto potřeba počítat. To znamená, že dlužník by měl uhradit alespoň 30 % svých závazků přihlášených nezajištěných věřitelů + odměnu insolvenčního správce ve výši 65.340,- Kč. Neznamená to, že dlužník je povinen uhradit tuto odměnu jednorázově, hradí se průběžně v rámci jednotlivých měsíčních splátek (tzn. že část splátky ve výši 1.089,- Kč je použita na odměnu pro insolvenčního správce a zbytek je rozpočítán mezi přihlášené věřitele).

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 3.8.2015