Darovací smlouva a hypotéka

Kategorie: Oddlužení a Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
potřebuji poradit …jsem s manželem v insolvenci a můj bratr nám k tomu poskytl darovací smlouvu,že nám s tím pomáhá.
Teď by si chtěl bratr vzít hypotéku na byt.Potřebujeme vědět, zda by se mohlo stát,že kvůli té darovací smlouvě hypotéku nedostane.Mají banky k takovým věcem přístup,zjištují takové věci jako je darovací smlouva?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

nedá se říci, že by darovací smlouva byla automatickou překážkou poskytnutí hypotéky. Záležet bude na výši daru a také, jak vysoký má Váš bratr příjem, jaké jsou jeho další závazky, o jak vysokou hypotéku žádá atd.

Banky totiž posuzují bonitu (ve smyslu platbyschopnost) žadatele o hypotéku a jeho jiné závazky jsou pro ně proto důležité.

Insolvenční rejstřík, v němž jsou zveřejněny údaje o Vašem insolvenčním řízení a tedy i o darovací smlouvě je veřejně přístupný, nedá se proto vyloučit, že by se příslušná banka mohla o této smlouvě dozvědět z něj, nicméně je to spíše nepravděpodobné.

Zcela jistě si to však bude zjišťovat banka sama – tzn., bude chtít, aby jí Váš bratr o svých závazcích sám informoval. Pokud by tak neučinil, vystavoval by se nejen riziku, že hypotéční úvěr nedostane, ale mohl by být i trestně stíhán za úvěrový podvod.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 23.3.2015