Dědictví a dluhy

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o radu ohledně dluhu mé matky.
Matka zpronevěřila peníze byla za to i odsouzená. Trest si odseděla, ale placení dluhu bohužel neprovádí. Díky soudu jsme zjistili další dluhy firmám apod. Dluh je to opravdu velký. Mam dva sourozence. Můj dotaz je ohledně dědictví jestli budeme za matku dluhy platit a to i ty z trestné činnosti i dluhy společnostem. Můžeme se zříct dědictví a když ano nepůjde to na mé děti?
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

záležet bude opravdu na tom, zda dědictví přijmete nebo ne.

Jestliže je odmítnete, nebudete za dluhy matky odpovídat, tj. nebudete je muset hradit. Dědictví lze odmítnout pouze jako celek, učinit tak musíte do jednoho měsíce, co Vás jako dědice notář o této možnost poučí a zároveň nesmíte dát svým konáním najevo, že se chystáte dědictví přijmout (tj. např. nesmíte vyjednávat s věřiteli). V případě, že dědictví odmítnete, dědily by Vaše děti, ovšem samozřejmě i ony mohou dědictví odmítnout!

Pokud se rozhodnete dědictví přijmout, bude míra Vaší odpovědnosti záviset na tom, zda uplatníte tzv. výhradu soupisu či nikoliv. Bližší informace naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/odborna-sekce/dedicke-rizeni/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 31.5.2014