Jak řešit dluh na výživném z pozice povinného

Kategorie: Výživné

Dotaz:

Dobrý den,
všiml jsem si, že zde často řešíte vymáhání dlužného výživného. Chci se zeptat, zda můžete pomoct taky s problémy z „druhé strany.“ Jsem několik let rozvedený a na děti jsem se snažil platit výživné. Na začátku roku jsem ale přišel o práci. Pořád si nemůžu sehnat stálou práci, jen nějaké brigády nebo sezónní práce. Takže už nevydělávám tolik, jako dřív, sotva se nějak dokážu uživit ale peníze na výživné na děti nemám . Rád bych jim posílal aspoň něco, ale nemůžu si dovolit platit, kolik mi nařídil soud. Je možné, domluvit si nějaký splátkový kalendář? Nebo stačí dohodnout se s bývalou manželkou? Že bych zatím posílal, kolik můžu a ten zbytek třeba poslal, až si najdu lepší zaměstnání a budu zase vydělávat víc? Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

úvodem chceme ocenit Váš aktivní přístup.

Pokud je Vaše bývalá manželka ochotná přistoupit na splátkový kalendář ohledně dlužného výživné, je to určitě možné. Důležité je, aby byl splátkový kalendář uzavřený v písemné podobě a také, aby výše splátek odpovídala Vašim reálným možnostem.

Doporučujeme také zvážit možnost požádat o snížení výživného. Jeho výše totiž závisí i na možnostech povinného – tedy Vás. Rozhodnutí o výši výživného může být samozřejmě i měněno. Pokud byste se na změně výše dohodl s bývalou manželkou, je potřeba sepsat dohodou písemně, nechat ověřit podpisy a zaslat ji ke schválení soudu. Jestliže by se snížením nesouhlasila, je potřeba podat k soudu podat návrh na snížení výživného.

Tento postup platí v případě, že jsou děti ještě nezletilé. Pokud by byly zletilé, je nutné jednat s nimi. Rozdílem je však skutečnost, že případnou dohodu nemusí schvalovat soud.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 7.6.2014