Dluh nájemce na zálohách spojených s užíváním bytu

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den , jako vlastník bytu jsem byt pronajímal další osobě.Nájemce neplatil sjednané zálohy spojené s užíváním bytu ,které měl sepsané v předpisu pravidelných měsíčních plateb od společnosti, která má tyto náklady na starosti.(jakožto ani nájem mojí osobě)
po dlouhých jednání se mi podařilo nájemce donutit k vystěhovaní. Dluh však zůstal a není možné jej dohledat na emaily ani telefon nereaguje (utekl a klíče od bytu jsem měl pod rohožkou).
Společnost spravující náklady na užívání bytu vymáhá dluh ve výši 30 000,-Kč vzniklý za pobytu nájemníka na mojí osobě jako na vlastníkovi bytu. Mají na to právo? děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

neuvádíte přesnější informace o smluvních vztazích mezi Vámi, nájemníkem a firmou, která tyto náklady řeší.

Budeme tedy vycházet ze situace, která je nejběžnější – tedy, že mezi pronajímatelem a nájemníkem je uzavřena nájemní smlouva. V té je stanovena výše nájemného a výše záloh na služby a obojí hradí nájemník pronajímateli. Je však možné, že vy jste měli sjednáno, že nájemník bude hradit zálohy přímo správcovské firmě. Dalším dokumentem, který je důležitý, jsou stanovy společenství vlastníků bytových jednotek (vycházíme z toho, že píšete, že jste vlastníkem bytu). Do nich je zapotřebí se podívat, jestli variantu, že zálohy platí přímo nájemník, umožňují a jak by to mělo být se všemi zúčastněnými stranami upraveno.

Pokud byste totiž pro správcovskou firmu byl smluvní stranou pouze Vy, je pak plně oprávněna vymáhat dluhy na zálohách po Vás a Vy posléze po nájemníkovi.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 27.12.2013