Dluhy po rozvodu

Kategorie: Společné jmění manželů

Dotaz:

Dobrý den,
můj otec je velmi zadlužený, podrobnosti nevím, odmítá o tom mluvit. Matka je s ním už řadu let rozvedená, nicméně se pořád bojí, aby z jeho dluhů neměla problémy, něco z toho totiž měl už za manželství. Zatím po ní nikdo nic nechtěl. Jak může zjistit, jeslti jí něco hrozí? A jestli ano, může se nějak ochránit?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

v první řadě je důležité, zda a jakým způsobem došlo k vypořádání společného jmění manželů (bližší informace naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/rozvod-a-vyporadani-sjm/).

Je také otázkou, zda dluhy Vašeho otce vůbec do společného jmění manželů patřily.

V současnosti se Vaše matka může např. obrátit na okresní/obvodní soud dle jejího trvalého bydliště a požádat o výpis řízení, v nichž je účastníkem. Z něj může získat základní představu o tom, jestli je nebo není proti ní vedeno v této věci nějaké soudní nebo exekuční řízení. Může také zkusit nahlédnout do Centrální evidence exekucí – https://www.ceecr.cz/ či Bankovního a Nebankovního registru klientských informací – www.kolikmam.cz ( všechny tyto evidence a registry jsou za poplatek).

Ačkoliv neexistuje žádný centrální registr všech dluhů, získá tak Vaše matka alespoň základní přehled a od něj se budou moci odvíjet případné další kroky.

I závěrem však musíme zdůraznit, že zásadní roli má vypořádání společného jmění – a bez znalosti toho, jestli a jak proběhlo, Vám bohužel nemůžeme dát podrobnější informace.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 27.12.2015