Dluhy tchýně – jak postupovat?

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
tchyně má dluhy u České spořitelny, Cetelem, Rychlá půjčka s.r.o a možná i někde jinde, výše cca 300 tis., pobírá starobní důchod a občasnými brigádami se snaží něco přivydělat, v současné době od srpna 2014 neplatí nájem, další splátky nepravidelně, výše jejích dluhů výrazně převyšuje její příjmy. Dozvěděli jsme se to před měsícem, co s tím máme s manželem dělat ?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

úvodem chceme ocenit Vaši snahu tchýni pomoci. Z Vašeho dotazu jsme pochopili, že s manželem nejste v pozici spoludlužníků ani ručitelů, tudíž za dluhy fakticky neodpovídáte.

Možných řešení může být vícero – např. domluvení si splátkových kalendářů (zpravidla formou prodloužení doby splácení) nebo zvážení oddlužení (tzv. osobního bankrotu). Jaká cesta by však byla vhodná, ovšem musí rozhodnout sama Vaše tchýně. Vy ji můžete podpořit v tom, aby začala situaci řešit a vyhledala odbornou bezplatnou pomoc – kontakty naleznete zde:http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/.  Upozornit ji můžete např. na to, že kromě toho, že jí hrozí časem riziko exekuce, může přijít i o bydlení (dluh na nájmu je výpovědním důvodem, dle doby, kterou uvádíte, je toto riziko velmi vysoké).

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 21.2.2015