Dluhy z bývalého manželství

Kategorie: Exekuce a Společné jmění manželů

Dotaz:

Dobrý den,
můj „případ“ není neobvyklý. Ještě v době trvání manželství, si manželka, když už žila s „přítelem“, vzala půjčku o které mi, samozřejmě, neřekla. Výsledkem jejího nesplácení, jak jinak, je, že exekutor uvalil exekuci i na můj plat. Jediné co se mi podařilo, bylo získat od ní prohlášení i s ověřeným podpisem, že jsem o půjčce nevěděl. Dnes jsme dva roky rozvedeni, mám novou rodinu a tato exekuce mě dost tíží. Prosím poraďte jak z toho ven.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že je stále vedena exekuce na Váš plat, ačkoliv půjčka byla podepsána jen Vaší bývalou ženou. V tom případě mohla být sice za trvání manželství zahájena exekuce na Vás, neboť jste byl manželem povinné, po právní moci rozvodu však již exekuce být prováděna kvůli tomuto dluhu nemůže.

Doporučujeme tedy co nejdříve kontaktovat exekutora, informovat jej o této skutečnosti a požádat o zrušení příslušného exekučního příkazu. Pokud by uplatnění této žádosti nepomohlo, můžete podat návrh na částečné zastavení exekuce co do formy srážek z příjmu manžela povinného. Vzor tohoto návrhu naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/

Nezmiňujete se, zda mezi Vámi a bývalou manželkou proběhlo majetkové vypořádání. Pokud ne, doporučujeme toto ještě zvážit, aby neproběhlo vypořádání tzv. fikcí času. V neposlední řadě platí, že na majetek z dosud nevypořádaného společné jmění manželů lze nařídit exekuci.

Více informací naleznete zde:http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/rozvod-a-vyporadani-sjm/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 29.6.2015