Dluhy z podnikání a oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,

měla bych dotaz. Již nezvládám splácet své dluhy a uvažuji o insolvenci. Jenže mé příjmy jsou malé vůči celkové výši dluhu. Dluhy vznikly z podnikání, je tam 78% podnikání a 21% osobní dluhy (ale ty byly též použity na podnikání, jen vedené na rodné číslo). Již nevím, jak dál s těmito závazky pracovat. V práci žádám o přesčasy, snažím se poslat co to jde měsíčně, chodím na brigády, ale jde to hrozně pomalu. Je vůbec nějaká šance, že své dluhy někdy umořím? Či nějaká pomoc jiného rázu? S věřiteli se moc vyjednávat nedá, převážně jsou to již exekutoři, kteří si účtují denně další úroky.

Odpověď:

Dobrý den,

samotná skutečnost, že Vaše dluhy pochází z podnikatelské činnosti, v současné době neznamená, že byste nemohla vstoupit do oddlužení. Insolvenční zákon připouští možnost oddlužení i osobám, které mají dluhy z podnikatelské činnosti (na rozdíl od minulosti se již neřeší jejich rozsah). Předpokladem oddlužení osoby, která má dluhy z podnikatelské činnosti, je kromě základních zákonných podmínek, které musí každý dlužník vstupující do oddlužení splňovat (více viz http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/oddluzeni/podminky-oddluzeni/), je:

a) doložení souhlasu věřitelů, u kterých má dlužník dluhy z podnikatelské činnosti s dlužníkovým oddlužením (podotýkáme, že některé soudy považují za souhlas i nevyjádření odporu ze strany věřitele, tj. dlužník podá klasický návrh na povolení oddlužení a pokud věřitelé nevyjádří nesouhlas a on splní ostatní podmínky, může mu být oddlužení povoleno).

b) realizace konkursu (ve Vašem případě nepatrného) a následný vstup do oddlužení.

Nepopisujete blíže svoji situaci, proto také nejsme schopni Vám říci podrobnější informace k tomu, zda je ve Vašem případě šance na oddlužení či ne.

Je dobře, že se snažíte situaci řešit, byť to je pro Vás náročné. Domníváme se však, že by bylo vhodné, v případě Vašeho zájmu svoji situaci osobně konzultovat v některé z občanských poraden, kde s Vámi mohou poradci Vaši situaci rozebrat a podrobněji nastínit možnosti, které máte. Seznam občanských poraden včetně kontaktů naleznete na www.obcanskeporadny.cz

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 17.12.2014