Co dělat, když dlužník nezvládá splácet

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den, chci se zeptat, jaké šance má dlužník, když není schopen své závazky hradit. Co může v této situaci dělat. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že se jedná o dlouhodobější platební neschopnost. I ta však může být vzniknout z různých příčin, což může mít vliv na jednání s věřitelem.

Určitě je důležité situaci aktivně řešit a s věřitelem komunikovat. Je možné zkusit požádat o splátkový kalendář, snížení splátek či odklad splátek, povolení tohoto postupu je ovšem podmíněno vůli věřitele (nevyplývá-li z uzavřené smlouvy něco jiného). Pokud je k závazku sjednáno pojištění neschopnosti splácet, je také vhodné zjistit si, zda nevzniknul nárok na plnění z tohoto pojištění. Podrobnější postup naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/dluznik/mam-dluhy/jsem-po-splatnosti/.

Vzory žádosti o splátkový kalendář je možné nalézt zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/

V některých případech lze začít uvažovat o oddlužení (nepíšete, zda dlužník není schopen splácet, protože ztratil příjem nebo kvůli nárůstu dluhů či životních nákladů). Více informací o této možnosti naleznete zde:http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/oddluzeni/podminky-oddluzeni/ Otázku vhodnosti případného vstupu do oddlužení je určitě vhodné konzultovat v některé z poraden poskytující bezplatné dluhové poradenství viz http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 17.5.2014