Dlužník v oddlužení – jak postupovat?

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den. Půjčila jsem 300 000, s tím, že za rok mi tyto peníze dotyčný vrátí. Celých pět let se však nic nedělo, ani nebyla učiněna jakákoliv snaha v tomto směru něco napravit. Nyní dotyčný vyhlásil insolvenční řízení, kdy se zavazuje k úhradě 30% z dlužné částky, přičemž celkový dluh obnáší 1 500 000. Jak bych v tomto případě měla dále postupovat?
Děkuji za zprávu odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

jednou z okolností, kterou bude potřeba zvážit, je to, zda se nejedná o již promlčený dluh. Obecné informace k promlčení naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/veritel/pujcil-jsem/.

Jestliže je dlužník v insolvenčním řízení, musí se věřitelé až na výjimky (např. dluh na výživném) o své pohledávky přihlásit v soudem stanovené lhůtě. Z Vámi uvedených informací lze soudit, že se jedná o oddlužení. Doporučujeme proto také zjistit v Insolvenčním rejstříku – isir.justice.cz, zda tato lhůta ještě běží. Pokud ano a zároveň je dluh za daných okolností reálně vymahatelný (tj. nepromlčený), neprodleně se přihlásit. Příslušný formulář lze nalézt zde: https://isir.justice.cz/isir/common/stat.do?kodStranky=FORMULAR.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 10.7.2015