Doložení nemajetnosti exekutorovi

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den,
Podala jsem návrh na zastavení exekuce z důvodu nemajetnosti. Od exekutora mi přišla odpověď, že tuto skutečnost musím nějakým způsobem doložit.
Jak tedy doložím, že nemám žádný majetek ani bankovní učty apod. Pouze čestným prohlášením?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

co se týká toho, že nemáte majetek ani bankovní účty, lze opravdu učinit čestné prohlášení – ostatně skutečnost, že nemáte bankovní účet (nebo nějaké stavební spoření, penzijní pojištění apod.), si exekutor může ověřit i sám. Doložit „nevlastnictví“ majetku, který by mohl být zabaven, můžete i písemným čestným prohlášením dalších osob a to min.dvou, které s Vámi nejsou příbuzensky spojeni.

Dalším možným důkazem by bylo usnesení o zastavení jiné Vaší exekuce pro nemajetnost v rámci jiného exekučního řízení, pokud je máte.

Důležité je ovšem doložit i to, že nemáte postižitelný příjem – tedy doložit výši Vašeho příjmu (podpory v nezaměstnanosti, sociálních dávek, důchodu.. záleží na tom, jestli a jaké příjmy máte).

Obecně lze říci, že šanci na zastavení exekuce pro nemajetnost zvyšuje skutečnost, že jediným příjmem dlužníka jsou sociální dávky, které jsou nepostižitelné exekučně (např. dávky hmotné nouze) více viz http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/exekuce/formy-exekuce/srazky-ze-mzdy/

Dalším faktorem který je zkoumán je skutečnost, zda již proběhl exekuční soupis věcí tj. zda Vás již exekutor navštívil a sepsal věci. Pakliže je prokazatelné, že již k pokusu o soupis došlo, přičemž exekučně nebylo co postihnout, je šance na zastavení opět vyšší.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 13.6.2014