Doručovací adresa a hrozba exekuce

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně záležitosti s přítelem. Přítel dříve bydlel na mé trvalé adrese, avšak on tento pobyt měl nahlášen jen pro doručování korespondence. Chci se zeptat, zda se tento případ bere jako „přechodné bydliště“ nebo k uvedení přechodného bydliště je potřeba nějaký formulář? Také bych se s Vámi chtěla poradit ohledně jeho exekuce. Dnes se u mne stavoval jakýsi pán, který tvrdil, že jede kvůli exekuci na mého přítele. Problém je v tom, že přítel u nás již rok není a nebydlí. S přítelem žádný závazek nemám, ani v manželství nejsme a tak se chci zeptat, zda mne hrozí nějaké nepříjemnosti od exekutorů, když se dluhy týkají pouze jeho a u nás už nebydlí, ačkoliv pán říkal, že má uvedenu tuto adresu? Také si při odjezdu fotil můj dům. Má na toto právo? Děkuji za zodpovězení mých dotazů.

Odpověď:

Dobrý den,

obracíte se na nás s dotazem, zda je třeba se obávat nějakých nepříjemností v průběhu exekučního řízení ohledně dluhů Vašeho bývalého partnera, který má u Vás hlášenou adresu pro doručování, ale v místě se již více než rok nezdržuje.

Přestože Vy sama jste se na vzniku pohledávek nijak nepodílela, je v tomto případě nutné postupovat opatrně a podniknout maximum možných kroků k upozornění příslušných institucí, že Váš bývalý partner na adrese pro doručování nemá ve skutečnosti bydliště ani žádný majetek a dlouhodobě se zde nezdržuje.

Adresu pro doručování může odhlásit v evidenci obyvatel pouze sám adresát – tedy Váš bývalý partner, ale Vy můžete upozornit doručovatele – Českou poštu a další úřady, že Váš partner u Vás nežije a zásilky nepřebírá.  Také je vhodné tuto informaci tj. že Váš bývalý partner se již u Vás nezdržuje, uvést na Vaši poštovní schránku.

Pokud je Vám známo, kdo jsou věřitelé bývalého partnera, popř. z jaké exekutorské kanceláře se o jeho bydliště zajímají, bylo by dobré se písemně obrátit i na tato místa. Měla byste je informovat, že na Vaší adrese se povinný (váš bývalý přítel) nezdržuje, v ideálním případě označit místo, kde je k zastižení. Těmito preventivními kroky eliminujete riziko příchodu exekutora a s tím spojené riziko soupisu Vašich věcí.

Adresy věřitelů, popř. exekutora můžete zjistit podle odesilatelů listovních zásilek, které možná na Vaši adresu bývalému příteli přicházejí. Nad rámec vašeho dotazu bychom Vás však v této souvislosti rádi varovali, abyste zásilky adresované bývalému partnerovi neotvírala – tak byste totiž mohla porušit tajemství dopravovaných zpráv, které je chráněno.

Dále se ptáte, zda má právo zástupce věřitelů, popř. zaměstnanec kanceláře exekutora, který se u Vás ptal po Vašem bývalém příteli (údajně v souvislosti s exekučním řízením), na místě pořizovat fotografii Vašeho domu. Z toho co, ve svém dotazu uvádíte, se domníváme, že pořízením fotografie  Vašeho domu nebyla nijak porušena Vaše práva. Pokud by ovšem někdo pořizoval fotografii Vaší osoby – např. před domem apod., pak by měl mít v souladu s ust. § 84 z.č. 89/2012 Sb. Váš souhlas.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

 

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 7.9.2015