Exekuce kvůli dluhům z doby nezletilosti

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý večer, mám po rodičích nějaké exekuce. např. v mých 7letech mě chytil revizor, moji rodiče pokutu nezaplatili. Zjistila jsem v mých 18ti letech, že pokutu musím zaplatit já. Zjistila jsem si to na u dopravce a tam mi řekli, že už je to v exekuci. Nic mi nepřišlo domů žádnej dopis o tom že bych měla exekuci. S paní od dopravce jsme se domluvily, že to začnu splácet . Měsičně jsem to začla splácet. Teďka jsem začla chodit do práce a skočili mi na plat..Jen je mi divné, že mi domu nic nepřislo žádné upozorněni či tak něco . Exekuci splácím třetim rokem a za celou tu dobu mi nepřisel žádný dopis co se týče kolik toho mam ješte zaplatit atd. Jak mám tedy zjistit kolik tam ještě dlužím. Je mi dvacet a nemám s tímhle vůbec zkušenosti, prosím o radu . Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

nejprve bychom chtěli ocenit Váš přístup k celé situaci, kterou se snažíte aktivně řešit.

Určitě je na místě zjistit podrobnější informace, protože není vyloučeno, že v případě některých exekucí byste se mohla bránit např. z důvodu promlčení. Doporučujeme proto obrátit se na soud podle Vašeho trvalého bydliště (pokud jste měnila trvalé bydliště v rámci více okresů či městských obvodů, je nutné kontaktovat všechny) a požádat o nahlédnutí do spisů, jejichž jste účastníkem. U většiny soudů je potřeba se na nahlédnutí spisů dopředu telefonicky objednat.

Z těchto spisů byste se měla dozvědět podrobnější informace o jednotlivých řízeních (nalézacích, tedy těch, v nichž soud rozhoduje o tom, zda má dlužník povinnost platit, i exekučních), tj. zejména kdy bylo zahájeno řízení, jak skončilo, jakým způsobem a komu bylo doručováno. Ze spisů si můžete činit výpisy i kopie (kopírování je zpoplatněno), můžete si také jednotlivé dokumenty vyfotit, pokud si donesete fotoaparát.

Co se týká toho, že Vám nebylo doručeno žádné upozornění – je pravda, že v případě exekuce je doručováno usnesení o nařízení exekuce (u exekucí zahájených před rokem 2013) nebo vyrozumění o zahájení exekuce – výzva k dobrovolnému zaplacení dluhu (u exekucí zahájených od roku 2013) a také exekuční příkazy. Proč se tomu tak ve Vašem případě nestalo, nejsme schopni říci, odpověď byste však měla nalézt právě ve spisech u soudu.

Určitě doporučujeme zkusit navštívit osobně i některou z bezplatných poraden zaměřených na dluhové poradenství, kde Vám mohou pomoci i s tím, jestli se lze proti některým exekucím bránit a jak. Kontakty naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/.

Pro úplnost ještě dodáváme, že za dluhy dětí (až na výjimky) rodiče neodpovídají a to bez ohledu na věk dětí. Proto je exekuce nyní vedena proti Vám, nikoliv Vašim rodičům.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 25.1.2014