Exekuce kvůli dluhům z doby manželství

Kategorie: Exekuce a Společné jmění manželů

Dotaz:

S bývalým manželem jsme spolu nežili 6 let. Teď jsme se rozvedli. Za trvání našeho manželství vznikli dluhy,které však věřitelé vymáhají pouze na mě.Mám po rodičích polovinu nemovitosti na kterou mi uvalují exekuce,před rodičovskou dovolenou jsem měla stálý příjem jako zaměstnanec.Brala jsem jen životní minimum,zbytek šel na exekuce.Bývalý manžel je OSVČ,bydlí v promájmu a nikdo po něm nic nevymáhá.Já mám v péči ještě 3 děti a teď mi chtějí prodat i střechu nad hlavou.Snažím se dluhy splácet,ale na všechny prostě nemám.Prosím o radu,jsem už bezradná a nevím co mám dělat.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

nejprve chceme ocenit Vaši snahu situaci řešit. V tuto chvíli je pro Vás nutné zjistit okolnosti vzniku dluhů. Pokud vznikly jen jednomu z manželů (ale jsou součástí společného jmění) – např. spotřebitelský úvěr podepsal jen manžel, může exekutor postihnout jeho výlučný majetek a majetek ve společném jmění manželů, nikoliv však už Váš výlučný majetek (tedy podíl na nemovitosti získaný po rodičích dědictvím). Pokud se tak stalo, je nutné se v případě nemovitosti bránit tzv. vylučovací žalobou.  Vzor naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/.

Dalším z velmi důležitých kroků je vypořádání společného jmění manželů. Nepíšete, zda jste se rozvedli tzv. dohodou (v tom případě je již musíte mít hotové) nebo jiným způsobem (v tom případě máte na dohodu nebo podání žaloby na vypořádání tři roky od právní moci rozvodu). Vypořádání se však týká jen dluhů, které byly ve společném jmění manželů. Opět je tedy na místě prozkoumat všechny dluhy a zjistit, jestli do něj patří (ne všechny dluhy vzniklé za manželství jsou součástí společného jmění). Pokud k vypořádání ještě nedošlo, doporučujeme je co nejdříve vyřešit, nejlépe přes soud. Ještě předtím, než byste návrh na vypořádání společného jmění manželů k soudu podala, je vhodné věřitelům, které znáte, zaslat písemné vyjádření nesouhlasu s existencí dluhu či dluhů. Jedná se o novou možnost, kterou přináší § 732 nového občanského zákoníku. Fakticky to neznamená, že by vyjádřením Vašeho nesouhlasu došlo k zastavení exekuce,  došlo by však k ochraně 1/2 majetku, který patřil do společného jmění manželů. Jinými slovy – pokud nedošlo k vypořádání společného jmění manželů a Vy nezašlete písemné vyjádření nesouhlasu viz výše, může být majetek z bývalého společného jmění manželů postižen v plném rozsahu. Pakliže nesouhlas vyjádříte, může být postižena pouze jeho jedna polovina. Pro úplnost dodáváme, že vyjádření nesouhlasu je vhodné zaslat kromě věřitele také pověřenému exekutorovi.

Bez znalosti bližších okolností o vzniku dluhů Vám v tuto chvíli nemůžeme poskytnout podrobnější informace. V případě zájmu můžete samozřejmě svůj dotaz co se týká okolností vzniku dluhů upřesnit. Určitě však také doporučujeme zvážit návštěvu některé z bezplatných poraden, kde Vám rovněž mohou pomoci se zmapováním závazků a Vaší odpovědnosti za ně a postupem při vypořádání společného jmění manželů. Není také vyloučeno, že byste mohla splňovat podmínky pro oddlužení a pokud byste o ně měla zájem, pomohou Vám i při tomto procesu. Kontakty naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 19.4.2014