Exekuce na kupovaný byt

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobré odpoledne,

Chtěl jsem koupit byt 2+1 v osobním vlastnictví. Předevčírem jsem ale zjistil, že na byt je vedena exekuce, o tom mi předchozí majitel nic neřekl. Už jsem ale zaplatil rezervační poplatek a začal vyřizovat hypotéku, z které jsem chtěl částečně zaplatit koupi. Je možné od koupě nějak odstoupit? A pokud ano, budu muset platit nějaká procenta kvůli odstoupení od smlouvy?

Děkuji za pomoc

Odpověď:

Dobrý den,

z toho, že uvádíte, že jste zaplatil rezervační poplatek usuzujeme, že jste uzavřel i rezervační smlouvu a to pravděpodobně prostřednictvím nějaké realitní kanceláře. Neuvádíte, zda jste podepsal kupní smlouvu.

Je tedy důležité podívat se do této smlouvy (či smluv) a zjistit, za jakých podmínek smíte odstoupit a zda by Vám v souvislosti s tím vznikly nějaké sankce. Určitě se zaměřte i na to, zda je ve smlouvě (smlouvách) uvedeno, že prodávající tvrdí, že proti němu není vedeno exekuční řízení apod. Nedá se vyloučit, že nejenže budete mít právo odstoupit, ale naopak vznikne Vám nárok na nějakou smluvní pokutu. Jestliže by prodávající úmyslně zatajil tuto informaci, je možné zvážit i podání trestního oznámení pro podvod.

Nedokážeme Vám tedy bez znalosti těchto smluv přesně odpovědět. Doporučujeme s nimi  co nejdříve zajít do některé z bezplatných občanských poraden – kontakty naleznete zde: www.obcanskeporadny.cz.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 12.6.2014