Exekuce na nemocenské, dluhy z dob manželství

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat,jestli je možné nějak řešit exekuci.Mám ji na plat.Nyní jsem si dost poranila nohu a jsem po pár operacích na nemocenské.A rehabilitace bude trvat déle.Jsem devět let rozvedená.Za manželství vzniklo hodně dluhů.Měli jsme hypotéku na barák s bývalým manželém.Barák v exekuci prodali.Když jsem od něj odešla,chtěla jsem v Komerční bance barák,který obýval se svoji matkou převést na něj.Bohužel to neslo.Barák ještě více zadlužili a byl prodán.Zkoušela jsem insolvenci.Bohužel mi nedopadla.Jelikož se svým platem nedosáhnu na splátky.Všechny dluhy mi byly napočítány.Bohužel nemám papíry ani k dluhům.Jen u soudu,kteří se k tomu přiznali jako věřitele.Můj bývalý manžel nedělá, chdi delat na cerno,oženil se a čeká rodinu.Nikdo po něm nic nechce a nesplaci.navíc mu bude hrazeno bydlení a příspěvky.Už nevím,kde se odvolat k prošetření celé situace.Veškerá exekuce se odráží jen u mne.Chtěla bych to vyřešit,taky jsem spoustu věci splatila.U soudu se tím nikdo nezaobiral.Jen jsem teď nemocná a nejsem moc mobilní.Pobiram nemocenskou po srážkách pět tisíc.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

úvodem se chceme zastavit u výše nemocenské.Základní nezabavitelná částka na jednotlivce je v letošním roce 6118 Kč, je proto zvláštní, že Vám zůstává pět tisíc. Exekuce je možná pouze v případě, že samotná nemocenská je v této výši. V tomto směru by bylo vhodné obrátit se na příslušné pracoviště Správy sociálního zabezpečení se žádostí o přepočítání srážek. Kontrolní výpočet lze realizovat také na www.vyplata.cz – výpočty – výše nezabavitelné částky – při výpočtu je potřeba rozlišit přednostní a nepřednostní pohledávku více viz: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/exekuce/formy-exekuce/srazky-ze-mzdy/

Pokud nemáte příjem, z něhož by bylo možné provádět srážky a nemáte postižitelný majetek, lze požádat o odklad exekuce (pokud máte představu, kdy by šlo opět v exekuci pokračovat) nebo o zastavení exekuce pro nemajetnost (vzor pro zastavení naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/).

Ohledně oprávněnosti exekuce kvůli jednotlivých závazkům Vám bez znalosti bližších informací nedokážeme dát bližší informace (je důležité, kdo dluh podepsal, jaká byla jeho výše ve smyslu přiměřenosti majetkovým poměrům manželů, na co byly peníze použity atd.). Také jsou důležité podrobnosti o způsobu vypořádání společného jmění manželů. Když tak prosím v tomto směru svůj dotaz upřesněte. Rozhodně můžete exekutora upozornit na to, že si bývalý manžel vydělává bez řádné smlouvy.

Co se týče insolvence, možná by Vám mohla v budoucnosti pomoci informace, že o oddlužení lze požádat znovu, v loňském roce dokonce z insolvenčního zákona zmizela podmínka, že mezi jednotlivými řízeními musí být pauza 5 let.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 24.8.2015