Exekuce na podnikatelský účet

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

nemužou mi vyplatit dvojnasobné životní minymum protože mam peníze na podnikatelske kartě ..ale živnost jsem již ukončil a jsem vedeny na uřadě parce a nemam nic jak se mam branit abych dostal aspon neco děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

v Občanském soudním řádu, konkrétně v § 304a, je upravena ochrana podnikatelského účtu vizhttp://www.zakonyprolidi.cz/cs/1963-99#cast6

Z Vašeho dotazu lze však dovozovat, že výše uvedená ochrana Vašeho účtu se na Vás nevztahuje, jelikož na daném účtu pravděpodobně nemáte finanční prostředky určené pro výplatu mzdy zaměstnancům a současně již nemáte ani aktivní živnostenský list.

V případě, kdy Vám banka odmítla vyplatit dvojnásobek životního minima jednotlivce, můžete zkusit podat písemnou žádost (pokud jste to již dříve neučinil) a k ní přiložit kopii rozhodnutí o zařazení do evidence ÚP a kopii dokladu o pozastavení živnostenského listu. Současně je na místě uvést, že sice je Váš účet veden na Vaše IČ, nicméně, že již sám živnostníkem nejste, a proto Vám vzniká nárok na výplatu 6.820,- Kč. Předpokladem však je, že se dotčená částka (nebo případně nižší částka) na účtu skutečně nachází.

Pokud byste u banky opět neuspěl, můžete se zkusit obrátit na exekutora s návrhem na částečné zastavení exekuce co do částky 6.820,- Kč s výše uvedeným odůvodněním. Je také vhodné informaci o návrhu na částečné zastavení exekuce zaslat na vědomí věřiteli. Následně Vám exekutor buď vyhoví (resp. bude s tím souhlasit oprávněný) nebo nevyhoví a návrh postoupí soudu, který o něm bude rozhodovat.

V případě potřeby můžete obsah návrhu na částečné zastavení exekuce zkonzultovat v některé z bezplatných poraden. Jejich seznam včetně kontaktů naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/ .

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 1.6.2015

Jestliže by