Exekuce při dobrovolném splácení

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den, chci se prosím zeptat. Jesli mi může někdo srážet peníze s výplaty z mého účtu když mám dluhy v celkove výši okolo 80 000 kč. A byly iu ních i exekuce. Nadêlala jsem si dluhy před nekolika lety a neplatila jsem je. Ale začla jsem je splácet nedávno a to pravydelne měsične. Ted uz je to 6 měsíc co je splácím.Takže může mi vzít peníze kdyz iž splácím nebo ne. Moc Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že Vás zajímá, zda mohou být prováděny exekuční srážky ze mzdy a také být postižen exekucí i Váš bankovní účet, ačkoliv sama od sebe exekuci splácíte.

Nejprve chceme ocenit, že jste sama začala splácet a aktivně svou situaci řešíte.

Důležité může být, jestli exekuce, které zmiňujete, od začátku nepřetržitě běží, nebo byly zastaveny pro nemajetnost.

Pokud byly zastaveny pro nemajetnost, musel by věřitel požádat o nové nařízení exekucí. Zde by záleželo na něm – jestli by mu stačilo, že splácíte (a v jaké výši) nebo by měl nějaký důvod, proč by chtěl exekuci obnovit – např. by v krátké době měla vypršet promlčecí lhůta exekučního titulu (tzn., že by sice po uplynutí lhůty mohl požádat o exekuci, v případě Vaší námitky promlčení by ovšem musela být zastavena) apod. Pokud by byla exekuce obnovena, nelze vyloučit, že by exekutor i přes Vaše pravidelné měsíční platby nepostihl Váš příjem a účet.

Jestliže exekuce nepřetržitě běží, pak bude záležet opět zejména na pokynech věřitele. Ten může exekutorovi sdělit, že si přeje, aby v případě, že budete pravidelně platit, neprováděl další kroky. Na druhou stranu však na nich může trvat. Pokud by žádné pokyny exekutorovi nedal, je na zvážení exekutora, jak bude postupovat – v zásadě by ovšem měl jednat ve prospěch věřitele, zde tedy bude hrát roli i výše měsíčních splátek, které zasíláte. Pokud by např. byla nižší, než případné možné srážky z příjmu nebo by postižení finančních prostředků na Vašem účtu průběh exekuce zrychlil, dá se předpokládat, že by exekutor tyto kroky učinil.

Zjednodušeně řečeno – nedokážeme Vám dát konkrétní odpověď v tom smyslu, že je v případě, že pravidelně splácíte, exekuce vyloučena. Nicméně může se stát, že ve skutečnosti budou tyto splátky stačit a Vaše mzda a účet by nebyly postiženy. Jedinou jistou ochranou by bylo uzavření splátkového kalendáře s exekutorem, přičemž by jeho obsah schválil věřitel.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 5.3.2015