Exekuce účtu kvůli dluhům manželky

Kategorie: Exekuce a Společné jmění manželů

Dotaz:

Dobry den, muze mi vzit exekutor penize na uctu, kdyz jsou dluhy moji manzelky a ne moje? Dluhy mela uz pred manzelstvim, ja penize na uctu taky. Diky.

Odpověď:

Dobrý den,

při provádění výkonu rozhodnutí (exekuce) může exekutor v zákonem stanovených případech postihnout i majetek ve společném jmění manželů (dále jen „SJM“). Proti tomu se dá bránit projevením nesouhlasu se vznikem dluhu, které je potřeba oznámit věřiteli bez zbytečného odkladu od zjištění existence dluhu. Od 1. 7. 2015 se nově lze bránit i sepsáním listiny o smluveném majetkovém režimu, která se eviduje v Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeném podle notářského řádu (sepisuje se u notáře). Tato listina má však účinky pouze vůči dluhům, které by v budoucnu některému z manželů vznikly, nikoliv zpětně.

Zákon definuje SJM jako majetek, jehož součástí je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství (kromě výjimek dle zákona jako je kupříkladu věc nabytá v dědickém řízení). Na základě Vámi poskytnutých informací lze dovodit, že finanční prostředky na Vašem účtu nabyté ještě před vznikem manželství jsou Vaším výlučným vlastnictvím a proto součást SJM netvoří. Pokud tomu tak opravdu je a jste schopen tuto skutečnost prokázat, můžete podat návrh na částečné zastavení exekuce co do této formy (tj. přikázání pohledávky z Vašeho bankovního účtu). Návrh se doručuje pověřenému exekutorovi.  Pro úplnost podotýkáme, že v současné době lze exekučně postihnout bankovní účet manžela povinného pro dluhy druhého z manželů, exekučně zablokovat však lze pouze finanční prostředky, které patří do společného jmění manželů.

S pozdravem,

Tým Dluhového labyrintu.

Publikováno 27.12.2015