Exekuce vkladní knížky

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den, dovolím si obrátit se na Vás s tímto dotazem.

Před lety jsem založil svým dětem vkladní knížky na jejich jména a dodnes na ně pravidelně přispívám. V současné době dospělému synovi hrozí exekuce kvůli dluhům.

Dotaz:
V případě, že synovi bude úhrada dluhů nařízena také exekucí bankovních účtů, podléhá také tato (řádná) vkladní knížka na synovo jméno exekuci?
Nebo je to z hlediska exekuce chápáno jako můj majetek?
Děkuji za Vaši případnou odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

pokud je vkladní knížka vedena na synovo jméno, jedná se o synův majetek. Zároveň z Vámi uvedených informací usuzujeme, že Vaše příspěvky na vkladní knížky dětí jsou darem (vkládáte je na ně s úmyslem je dětem darovat, čímž se stanou jejich majetkem). Tyto skutečnosti znamenají, že z hlediska exekutora se jedná o synův majetek a jestliže se syn ocitnul v roli povinného (tzn. že proti němu byla nařízena exekuce), může tento majetek postihnout. Pro úplnost dodáváme, že by se nejednalo o exekuci účtu, ale opravdu o exekuci majetku – knížka by se tak musela stát součástí soupisu majetku.

Bližší informace k problematice exekuce vkladní knížky naleznete zde: http://www.epravo.cz/top/clanky/jiny-soupis-90522.html.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 7.4.2014