Exekuce zjištěná v katastru nemovitostí

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den , přišla mi exekuce na dům z důvodu nezaplacení 3000 Kč na pojišťovnu , všimla jsem si toho až když jsem nahlédla dnes do katastru , nevím vůbec jak postupovat a také jakou částku po mě exekutor může chtít . Děkuji za radu

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že zatím o exekuci víte jen z katastru nemovitostí, od exekutora Vám dosud zásilka nepřišla.

Můžete tedy očekávat, že v nejbližší době Vám přijde tzv. výzva k dobrovolnému plnění. Jestliže uhradíte exekuci ve stanovené lhůtě (do 30 dnů od doručení výzvy), budete hradit jen polovinu odměny exekutora (tj. polovinu z 3000Kč + DPH) a s ohledem na vymáhanou částku i polovinu náhrady hotových výdajů exekutora (tj. polovinu z 3500 Kč + DPH). Celkovou výši částky, kterou byste však platila, Vám nejsme schopni říci – bude záležet na tom, jaké k jistině (což jsme z Vašeho dotazu pochopili, je Vámi zmiňovaná částka 3000Kč) přirostly další náklady – za vymáhání, úroky z prodlení atd.

Pokud máte zájem o aktivnější postup, tak můžete kontaktovat soud dle Vašeho trvalého bydliště a zjistit, jestli Vám již mohou poskytnout informace o exekučním řízení (v počátku exekuce to udělat nesmějí). Dále je možné kontaktovat  věřitele s žádostí o informaci, který exekutor byl vedením exekuce, tutéž informaci Vám mohou sdělit také na katastru nemovitostí.

Pro úplnost dodáváme, že vydání a následné zanesení exekučního příkazu do katastru nemovitosti (k čemuž  došlo) neznamená automaticky prodej nemovitosti. Prvotně musí exekutor postihnout peníze dlužníka (peníze na účtu, srážky ze mzdy atd.), pokud to nestačí, tak movitý majetek a teprve až jako konečnou variantu nemovitý majetek.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 1.6.2015