Exekuční postižení účtu

Kategorie: Společné jmění manželů

Dotaz:

Přeju hezký den,
potřeboval bych poradit.
V srpnu 2016 jsem se podruhé oženil . Moje manželka má i po sňatku trvalé bydliště na úřadě, je zcela nemajetná a nemé zasílací adresu ani žádný příjem.Má dluhy na zdravotním pojištění, které vznikly před uzavřením manželství se mnou.Já, i když jsem poživatelem částečného invalidního důchodu III. stupně – 70%,(mám nemocné srdce, těžkou dysfunkci levé srdeční komory), se svolením ošetřujícího lékaře pracuji a výplatu i důchod si nechávám posílat na účet.
22.XII. tohoto roku mě byl obstaven účet a do datové schránky mi bylo doručeno rozhodnutí exekutora. Vzhledem k tomu, že peníze na mém účtu jsou výhradně z mého důchodu a platu, lze se domnívat, že jsou jen moje. Jsou to veškeré peníze, které mám a ze kterých platím chod své domácnosti.Manželka žádný příjem nemá. Co mám udělat, abych mohl dále se svými penězi nakládat? Musím poukázat nájmy, energie, splátky. Má exekutor právo moje účty obstavit a přivést tak mě, který nic nedlužím , do neřešitelné situace? Manželka má i nadále trvalé bydliště na úřadě.Na výpisu z banky se bez jakéhokoliv vysvětlení ocitla výše zůstatku – mínusová částka, je možné, že by banka exekutorovi rovnou dluh splatila a vymáhala dlužnou částku po mě? Jsem z celé situace psychicky na dně, a zvětšují se moje srdeční potíže, a mám obavy, že mě srdce selže. Navíc je tím úplně paralyzována moje léčba.Můžete mi prosím, poradit, jak mám postupovat.
Děkuji předem,

Odpověď:

Dobrý den,

v situaci, kdy jste uzavřel manželství, došlo následně ke vzniku společného jmění manželů. Do něho mj. patří také vyplacená mzda či důchod. Podotýkáme, že nárok na mzdu či důchod jsou Vaše výlučné nároky, faktická výplata peněz, které se již ocitnou na účtu či vyplacené v hotovosti jsou však součástí společného jmění manželů.

Nezmiňujete se, zda při vzniku manželství došlo k úpravě budoucího společného jmění manžel tj. zda jste s manželkou formou notářského zápisu zúžili Vaše společné jmění, dohodli režim oddělených jmění apod. V opačném případě svůj dotaz prosím doplňte.

Jestliže nedošlo k výše  uvedené úpravě společného jmění manželů, může v současné době být exekučně postižen účet manžela povinného (ve Vašem případě Váš účet) i pro dluhy, které vznikly Vaší manželce před manželstvím. Z pozice manžela máte právo na výplatu poloviny finančních prostředků, které byly na Vašem účtu ke dni jeho blokace nebo můžete požádat o jednorázovou výplatu dvojnásobku životního minima jednotlivce tj. 6.820,- Kč. O výplatu finančních prostředků můžete požádat, na jakékoliv pobočce Vaší banky. I když se na Vašem účtu objevila mínusová částka, je pravděpodobné, že peníze má banka stále na technickém účtu. Exekutorovi je může zaslat teprve poté, co uplyne 30 dnů od té doby, kdy bude Vaší manželce doručena výzva k dobrovolnému plnění.

Pouze v situaci kdy by se na Vašem účtu nacházely pouze Vaše výlučné prostředky např. dary, peníze z dědictví apod. byste měl právo na okamžité uvolnění těchto prostředků.

V této situaci je vhodné si, co nejdříve zajistit jiný způsob výplaty Vaší mzdy a důchodu např. v hotovosti nebo na účet jiné důvěryhodné osoby. Současně je na místě zajistit úhradu jednotlivých plateb, které měly odcházet z účtu, jiným způsobem.

Určitě stojí také za zvážení, zda nepřistoupit k výše uváděnému notářské úpravě společného jmění manželů. K té by již exekutor musel v budoucnu přihlížet, pokud bude dotčená listina zanesena do Veřejného seznamu vedeného Notářskou komorou ČR.

V neposlední řadě můžete svoji situaci osobně zkonzultovat v některé z občanských poraden, viz http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

S pozdravem a přáním hodně sil,

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 31.12.2016