Podvodný úvěr na mé jméno

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
zjistila jsem z výpisu ze Solusu, že si na moje jméno vzal patrně někdo jiný úvěr. Ten samozřejmě nechci platit, zároveň se bojím, že ho po mně budou chtít zaplatit. Jak se můžu bránit? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud se domníváte, že si někdo vzal Vaším jménem půjčku, je v první řadě vhodné podat trestní oznámení. Učinit tak můžete na kterékoliv služebně státní policie nebo státním zastupitelství.

Z Vašeho dotazu jsme pochopili, že Vás zatím věřitel u tohoto dluhu nekontaktoval. Po podání trestního oznámení by tedy bylo vhodné zaslat mu doporučený dopis, v němž mu popíšete situaci a přiložíte kopii trestního oznámení. Zároveň můžete v dopisu oznámit, že pokud by po Vás začal závazek vymáhat, budete se bránit. Dobré by také bylo zjistit přesnější informace k danému závazku – z jakého důvodu vznikl, kdy apod. Tyto informace by měla zjišťovat i policie v rámci trestního řízení, můžete je tedy zjistit i z policejního spisu. Tyto informace Vám mohou pomoci v obraně – např. pokud byste v době údajného sjednání závazku byla v jiném městě, zahraničí apod.

Zkuste si také vzpomenou, zda Vám někdy nebyly odcizeny doklady a případně tuto informaci na policii uvést a a ideálně také doložit.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 10.6.2014