Hlášení změn v oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,

jsem v osobním bankrotu , mám 3 děti 14, 19 a 23 roků. Nejstarší syn pracuje, dcera zatím hledá zaměstnání a je vedena na UP. Dcera ukončila studium na střední škole v červnu 2015. Insolvenční správce mi ponechával 12,246 Kč. Nedávno mi sdělil, že mě přeplácel a že je nutné tuto částku vrátit. Chtěla jsem se zeptat, jestli jednal správně a kolik mám vlastně na mě a 14letou dceru dostávat. Jde o to, jestli to byla moje chyba, že jsem nenahlásila, že dcera ukončila střední školu, nebo si to měl hlídat on. V minulosti již došle k chybě ve výpočtech, kdy mi bylo strháváno více než bylo stanoveno soudem a následně mi to správce doplácel.. Děkuji za odpověd´

Odpověď:

Dobrý den,

v povinnostech uložených dlužníkovi, který má povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře, není v Insolvenčním zákoně výslovně uvedeno, že by musel správci či soudu nahlašovat změnu počtu vyž.povinností. Nicméně dlužník má vůči správci i soudu obecnou informační povinnost o všech důležitých skutečnostech.

Neuvádíte, kdo je plátcem Vašeho příjmu – zda zaměstnavatel, ČSSZ atd. Ten totiž nese odpovědnost za správný výpočet provedené srážky. Pokud jste plátci příjmu změnu počtu vyživovacích povinností nahlásila, tak za špatně provedený výpočet nese zodpovědnost plátce. Pokud ne, je správce oprávněn chtít doplatit rozdíl po Vás.

Pro úplnost dodáváme, že není vyloučeno, že by nenahlášení změny mohlo být považováno jako porušení povinností, což v důsledku může vést k zrušení schváleného oddlužení. Doporučujeme tedy se správcem spolupracovat.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 21.1.2016