Hypotéka s bývalým partnerem

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobry den, v roce 2009 jsme si s byvalym pritelem vzali hypoteku na byt 3+1, jsme oba uvedeni na uverove smlouve. Byt je v katastru nemovitosti napsan nastesti pouze na me, takze by byvaly pritel nemel mit na byt zadne pravo. Jedna se mi o to, ze kdyz jsme se v r. 2012 rozesli, byvaly pritel me lsti vykradl, kdy toto uz resil i soud a byvaly pritel byl odsouzen, ale neustale dela problemy. Muzu tedy na zaklade teto uverove smlouvy vyvolat soudni spor ohledne jeho nepodileni se na splaceni hypoteky? (on ji neplatil nikdy, ani v dobe kdy jsme spolu zili, navic tesne nez jsme se rozesli ukradl dopis z banky na vyrovnani dane, takze jsem tim prisla cca o 25 tis.). dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

na základě Vámi uvedených informací dovozujeme, že jste s bankou uzavřeli smlouvou o úvěru, ve které jste Vy a Váš bývalý přítel uvedeni jako spoludlužníci, kteří za splnění závazku (placení hypotečního úvěru) odpovídají společně a nerozdílně.

Pokud tomu tak je, jste zodpovědní za splácení hypotečního úvěru vůči věřiteli oba dva. Zároveň je na věřiteli, po kom z vás dvou bude úhradu úvěru požadovat (k tomu mu dává oprávnění ustanovení, že jste odpovědni „společně a nerozdílně“). V rámci vašeho spoludlužnického vztahu je oprávněn ten ze spoludlužníků, který uhradil vyšší částku plnění než bylo jeho povinností, požadovat po druhém, aby mu tuto jeho pohledávku uhradil.

Pokud nejsou ve smlouvě o úvěru jiná ustanovení, která by výše uvedenému bránila, můžete po bývalém příteli začít vymáhat Váš „přeplatek“ na úvěru. Je však potřeba si uvědomit, že můžete vymáhat pouze částky, které již měly být uhrazeny –  tedy ne budoucí. Dále je vhodné brát na zřetel promlčecí lhůtu jednotlivých splátek (obecná promlčecí lhůta dle současného Občanského zákoníku činí 3 roky). Delší promlčecí lhůtu můžete získat, když Vám bývalý přítel písemně uzná svůj závazek vůči Vám co do důvodu a výše. Tehdy byste získala 10 letou promlčecí lhůtu.

V případě, kdy své právo uplatníte u soudu, patrně získáte rozhodnutí soudu, ze kterého bude vyplývat, že bývalý přítel je Vám povinen uhradit částku dluhu ve stanovené lhůtě. Pokud rozhodnutí soudu nabude právní moci (ani jeden z vás nepodá opravný prostředek) a stane se vykonatelným (závazek nebude ve stanovené lhůtě zaplacen), získáte exekuční titul a máte oprávnění v následujících 10 letech zahájit na bývalého přítele exekuci. Je samozřejmě otázkou, jaké jsou jeho majetkové a příjmové poměry a zda by byla exekuce úspěšná.

V neposlední řadě je na Vašem zvážení, zda neusilovat o vyvázání bývalého přítele ze smlouvy o úvěru. V případě, kdy byste o tomto kroku uvažovala, je potřeba zjistit stanovisko bývalého přítele a následně začít jednat s bankou a ověřit si, jaké si bude klást podmínky (ještě předtím je na místě si prostudovat smluvní podmínky). Lze předpokládat, že banka po Vás může požadovat, aby místo bývalého přítele k závazku přistoupila jiná osoba (např. jako spoludlužník, ručitel) nebo může žádat refinancování úvěru apod. Je také možné, že pro ní budete dostatečnou zárukou Vy, aniž by bylo nutné činit další opatření. Pro úplnost dodáváme, že v případě kdy by přítel nesouhlasil s vyvázáním z úvěrové smlouvy (a úvěrová smlouva tuto situaci neřešila), banka však ano, lze podat k soudu žalobu, ve které byste požadovala zrušení spoludlužnictví. V neposlední řadě je také možné řešit vymáhání škody, která Vám vznikla díky jednání bývalého přítele, je však možné, že jste ji již uplatnila v trestním řízení.

Ještě předtím než učiníte další kroky, můžete využít osobní konzultace v některé z bezplatných dluhových poraden. Kontakty na ně naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

S pozdravem

 

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 10. 11. 2013