Insolvence a exekuce manžela

Kategorie: Exekuce a Oddlužení

Dotaz:

Dobry den, jsem v insolvenci a nyni jsem zjistila, ze si manzel, jeste pred manzelstvim nadelal dluhy, ktere spadly do exekuce. Vim, ze dle noveho zakona jsem i za tyto dluhy zodpovedna, ale dozvedela jsem se, ze v pripade insolvence by meky byt tyto exekuce pozastavene. Poradite mi co mam delat? Exekutora to nezajima. Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

nemáme všechny informace, které bychom potřebovali znát pro podrobnější odpověď, zároveň si dovolíme předpokládat, že máte na mysli oddlužení.  Těmi informace jsou zejm. kdy Vám bylo oddlužení povoleno – zda před manželstvím nebo během něj, zda máte nějak upraveno společné jmění manželů atd.), jak exekuce probíhá (kdy byla zahájena, jakými formami).

Odpovíme proto jen obecně, v případě zájmu o podrobnější odpověď svůj dotaz prosím upřesněte.

Oddlužení má opravdu na běh exekuce zásadní dopad. Neznamená to však, že by znamenalo absolutní překážku pro všechny exekuce.

Zjednodušeně řečeno – není ochranou před těmi dluhy, které vznikly po jeho schválení.

V současnosti již navíc není možné, aby byl kvůli exekuci jednoho z manželů (pokud se jedná o dluhy vzniklé před manželstvím nebo je např. podepsal jen on) postižen příjem toho druhého (vyjma situací kdy byl exekuční příkaz vydán před 1. 7. 2015), nicméně není vyloučeno, že exekutor bude chtít zkusit postihnout majetek, který manželé nabyli do společného jmění manželů, popř. polovinu prostředků na bankovním účtu manžela povinného).

Určitě však doporučujeme situaci zkonzultovat i s insolvenčním správcem. Případně můžete využít možnosti osobní konzultace v některé z poraden poskytující dluhové poradenství viz http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 10.2.2016