Insolvence a exekuce manželů před uzavřením manželství

Kategorie: Exekuce, Oddlužení, a Společné jmění manželů

Dotaz:

Dobrý den,prosím poraď tě mi,přítel jsi mě chce vzít,ale má strach protože má exekuci a já jsem v insolvenci,poraďte zdá to bude mít pro mě nějaké následky pokuď budem manželé,děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

v současnosti již není možné, aby byl kvůli exekuci manžela postižen Váš příjem (vyjma situací kdy byl exekuční příkaz vydán před 1. 7. 2015,  což není Váš případ), nicméně není vyloučeno, že exekutor bude chtít zkusit postihnout majetek, který byste po sňatku měli či v budoucnu nabyli do společného jmění manželů, popř. polovinu prostředků na Vašem bankovním účtu. Zároveň platí, že Vy, jako osoba v insolvenčním řízení, byste měla ke správě svého majetku přistupovat obezřetně, tak, aby v případě, že by insolveční řízení skončilo konkursem (předpokládáme, že máte povoleno oddlužení), nedošlo k poškození věřitelů.

V praxi to znamená, že nejideálnějším řešením je uzavřít „předmanželkou“ smlouvu – tj. dohodu o zúžení společného jmění manželů, aby např. Váš účet, resp. prostředky na něm nabyté za manželství, nebyly součástí společného jmění. Tuto dohodu je potřeba uzavřít u notáře a nechat ji zveřejnit v tzv. veřejném seznamu.

Doporučujeme i zkusit kontaktovat insolvenčního správce, který byl k Vašemu řízení přidělen a tuto věc zkonzultovat i s ním.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 20.12.2015