Vliv podání insolvenčního návrhu na exekuci mzdy a účtu

Kategorie: Exekuce a Oddlužení

Dotaz:

Dobry den, hodlam podat na sebe insolvencni navrh.Jsem zamestnana,podanim se zastavuji do rozhodnuti soudu veskere exekucni srazky ze mzdy ? Je potreba pro mzdovou uctarnu nejake potvrzeni ?Jak je to v pripade blokovanych uctu ?Dekuji s pozdravem.

Odpověď:

Dobrý den,

do konce loňského roku se názory na to, jak má zaměstnavatel v takové situaci postupovat, rozcházely. Od 1.1. 2014 je účinná novela insolvenčního zákona, dle které lze po zahájení insolvenčního řízení exekuci zahájit nebo nařídit, nelze ji však provést. V důvodové zprávě k této novele (dostupná na http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=929&CT1=0)  je vysvětleno, že zákaz provádět exekuci neznamená, že by měly přestat probíhat srážky ze mzdy. Pro Vás jako dlužníka to tedy znamená, že srážky budou probíhat i nadále, peníze však nebude dostávat věřitel, ale budou deponovány. Z dosavadní praxe vyplývá, že tím, kdo je deponuje, je zpravidla zaměstnavatel (méně často exekutor) a jsou posléze použity jako mimořádná splátka (pokud je vyhlášen na dlužníka úpadek).

Zaměstnavatele je v každém případě vhodné na podání insolvenčního návrhu upozornit – odkázat jej můžete na insolvenční rejstřík (isir.justice.cz).

Co se týká blokovaného účtu – zmiňovaná důvodová zpráva se věnuje i této problematice a obdobně jako u srážek ze mzdy je v ní uvedeno, že účelem insolvenčního řízení není ponechání těchto peněz k dispozici dlužníkovi.

Shrneme-li výše uvedené informace – z hlediska dlužníka se podáním insolvenčního návrhu vzhledem k jeho exekuované mzdě a účtu nic nemění, srážky ze mzdy jsou nadále prováděny a účet blokován. Pokud je posléze vyhlášen úpadek, jsou tyto prostředky využity v rámci insolvenčního řízení.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 3.1.2014