Insolvence a uzavření manželství

Kategorie: Oddlužení a Společné jmění manželů

Dotaz:

Dobrý den,
Chci se zeptat. S přítelem bysme se chtěli příští rok vzít. Bohužel můj přítel se ještě předtím než jsem ho znala zadlužil a teď se jedná o jeho insolvenci, ta zatím není vyřízena, ale je v jednání. Mě se jedná o to, jak to bude dál po svatbě? Spadne insolvence i na mě? Dá se to případně nějak řešit například předmanželskou smlouvou? A jak to po svatbě bude s úvěry? Dají mi například hypotéku na barák?

Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den

Odpověď:

Dobrý den,

uzavřením manželství na Vás závazky přítele nepřejdou – jediným rozdílem bude to, že se mu zvýší nezabavitelná částka. Je tedy vhodné pro jistotu přepočítat, zda i tak bude schopen ve výsledku podmínky oddlužení splnit – tedy zda i při zvýšení své nezabavitelné částky bude schopen uhradit alespoň 30 % závazků svým nezajištěným věřitelům.

Co se týče dluhů vzniklých za manželství, se dá předpokládat, že šance na získání hypotéky není vyloučená, ale je relativně omezená – bude záležet na řadě faktorů. Jestli máte našetřenou nějakou částku, kterou byste se na koupi podílela, na výši úvěru, na Vašem příjmu. Je nutné počítat  s tím, že z hlediska banky, pokud byste si brali úvěr oba (tedy spadal do společného jmění manželů, stejně jako nabytá nemovitost), bude insolvence pro banku znamenat pomyslný vroubek. Je možné, že Vám sdělí, že by dali hypotéku jenom Vám (a musela by být mimo režim společného jmění manželů) nebo bude vyžadovat ručení apod. Konkrétní možnosti a podmínky se však mohou v různých bankách lišit, doporučujeme proto s touto otázkou oslovit několik bank.

Předmanželská smlouva – zúžení společného jmění manželů, může být jedním z ochranných kroků – pokud by se například ocitl (budoucí) manžel v konkursu a také v případě exekučního postižení bankovního účtu manžela povinného – dle novely občanského soudního řádu již lze postihnout účet i pro dluhy nespadající do společného jmění manželů. Nicméně polovina finančních prostředků na účtu manžela povinného je chráněna bez ohledu na to, zda je společné jmění zúženo či nikoliv. Vzhledem k tomu že v současné době ani jeden z Vás neví, jak proces oddlužení Vašeho manžela proběhne, představuje předmanželská smlouvy či pozdější zúžení společného jmění manželů (obojí musí být formou notářského zápisu) účinnou ochranu zejména pro Vás. Pro úplnost dodáváme, že je nutné, aby jak zúžení či předmanželská smlouva byly zapsány do veřejného seznamu, který vede Notářská komora ČR.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 7.9.2015