Jak řešit předlužení

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
již delší dobu řeším nedostatek peněz půjčkami. Nejprve jsem si půjčovala u banky, pak u rodičů, kamarádů, známých. Dneska už mi nechce půjčit nikdo. Každý měsíc zaplatím část nějakého dluhu, ale to nestačí. Mezitím mi pořád volají, už mám strach zvedat telefony. Ráda bych začala situaci řešit, ale nevím, na koho se obrátit a jak začít. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

úvodem chceme ocenit Vaši snahu situaci řešit.

V situaci, kdy máte potíže s dluhy, je vhodné pro posouzení možných řešení mít přehled o těchto věcech:

– kolik dluhů máte, v jaké jsou aktuálně výši a stavu (stav znamená, zda ještě splácíte, přestal jste splácet, byla Vám doručena předžalobní upomínka, věřitel se obrátil na soud apod.), jaké jsou sankce za nesplácení a o kolik se dluh v případě nesplácení zvyšuje – z těchto údajů lze mimo jiné zjistit, které z dluhů nejvíce „hoří“

– rodinný/osobní rozpočet ( jaké máte příjmy a výdaje, pravidelné i nepravidelné) – z těchto údajů lze také zjistit, zda nelze ještě někde ušetřit nebo naopak zda se neochuzujete o nějaký příjem (např. nějakou sociální dávku)

Na základě těchto informací lze odhadnout, jaké se dají dělat další kroky (zkoušet dál věřitele žádat o snížení/odklad splátek, požádat o oddlužení,…).

Doporučujeme tyto informace dát dohromady a navštívit některou z bezplatných poraden – kontakty naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/.

S pozdravem

Publikováno 26.12.2016