Jak řešit předlužení

Kategorie: Oddlužení a Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,

v roce 2012 jsem si zakoupil vůz  na úvěr  ve výši cca 170000 Kč, měsíční splátka je cca 3500 Kč (minulý měsíc jsem byl v situaci, kdy mi hrozila exekuce za tři včas neuhrazené splátky, uhradil jsem tedy 14000 Kč, ale již další, pravidelná splátka nebyla z důvodu finanční neschopnosti zaplacena
=> jsem jednu splátku mínus
Dále mám půjčky.:
– ve výši cca 4 tis.
– ve výši cca 5 tis.
tarif na mobil=já, cca 750 Kč/měsíc
předplacená karta pro dceru, cca 300 Kč/měsíc
a k tomu mi ještě přišla upomínka  za nedoplatky cca 2500 Kč z běžného účtu, který sice cca rok a půl nepoužívám, ale nezrušil jsem ho včas a v souladu se smlouvou :-(
Jediné co se mi podařilo zaplatit byl kontokorent ve výši 31000 Kč , do zaměstnání jezdím již jen MHD, přestal jsem i kouřit z finančních důvodů (hlavně) …
Snažím se najít si brigádu i když vím, že kvůli tomu se se svojí jedinou dcerou moc neuvidím …
Jsem zaměstnaný ( plat je v rozmezí 19000 – 21000 Kč čistého).
Momentálně bydlím v obecním bytě spolu s dcerou a její matkou (rozcházíme se po patnácti letech) => urychleně hledat náhradní bydlení, platit alespoň část nájmu (již dva nájmy dlužíme – cca 24000 Kč) ve stávajícím bytu, soudem mi bude co nevidět stanoveno výživné a určen systém péče o dceru.
Jelikož mi v tuto chvíli nepůjčí ani vlastní banka (jsem uveden v registrech), nejsem sto tuto situaci zvládnout bez pomoci !!!
Na rodinu se nemůžu spolehnout.
Prosím o jakoukoliv pomoc, radu, atd …

Odpověď:

Dobrý den,

nejprve se chceme omluvit za prodlení, které  nastalo při vyřízení Vašeho dotazu.

Ve svém dotaze popisujete svoji stávající situaci včetně výše jednotlivých dluhů. Jak jsme pochopili, zatím nejsou Vaše dluhy ve fázi soudního či exekučního vymáhání, což je samozřejmě v dané situaci pozitivní skutečnost.

Pokud je to ve Vašich silách, bylo by vhodné jednotlivé věřitele zkusit kontaktovat (ideálně písemně, dopis zaslat doporučeně s dodejkou) a požádat je o nižší splátky. Vzor žádosti o změnu splátkového kalendáře naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/. V žádosti o změnu výše splátek je potřeba navrhovat výši splátek, která je pro Vás reálná, tj. jste schopen ji hradit „za každých okolností“. Jinými slovy – neslibovat věřiteli nemožné.

Pokud by věřitel na Vaši žádost nereagoval, nenechte se odradit a přesto plaťte „alespoň něco“. Pravdou je, že částečné plnění Vás neochrání od případného vymáhání dluhu ze strany věřitele. Z druhé strany v situaci, kdy by došlo k soudnímu řízení a soud shledal a Vy jste doložil, že jste řádně platil, byť nižší než sjednané částky, máte šanci, že by Vám soud mohl schválit splátkový kalendář. Podotýkáme, že soudem schválený či s věřitelem dohodnutý splátkový kalendář Vás může ochránit před soudním či exekučním řízením – samozřejmě za předpokladu, že bude řádně plněn.

V neposlední řadě je  možné začít zvažovat otázku vstupu do oddlužení, které se lidově nazývá osobní bankrot. Více informací naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/oddluzeni/podminky-oddluzeni/

Otázku vstupu do oddlužení je vhodné zkonzultovat v některé z občanských poraden. Pracovníci poraden jsou schopni zjistit, zda splňujete podmínky vstupu do oddlužení, zároveň Vám mohou nastínit průběh oddlužení a také Vám pomoci s vyplněním Návrhu na povolení oddlužení. Seznam občanských poraden včetně kontaktů naleznete zde: www.obcanskeporadny.cz

Pro úplnost dodáváme, že předpokladem pro úspěšné řešení situace je přebírání si pošty a zejména zajištění si doručovací adresy či dosílky na adresu, kde se fakticky (třeba právě po přestěhování) zdržujete.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 27.3.2015