Kde zjistit dluhy u nebankovních společností

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
v rámci našeho sociálního poradenství s klientem řeším i jeho dluhy vůči nebankovním společnostem, u kterých si napůjčoval peníze (dluhů je několik).
Není si jistý, jestli u sebe má všechny smlouvy, je možné, že dluží ještě někde, ale tyto věci si nepamatuje (a má mentální postižení).
Taky má problém s tím, že u smluv, které k dispozici má, zase neví, jaká mu ještě zbývá dlužná částka, neví, kolik už splatil (splácí jeho máma, protože si peníze na něj půjčila, ale komunikace mezi nimi je problematická).

Chtěla jsem se proto zeptat, jestli existuje nějaký registr, který by zaznamenával veškeré dluhy všech společností na trhu (moc si to nedovedu představit, ale co kdyby), nebo jak jinak je možné zjistit, jestli někomu nedlužím? Mají tyto společnosti povinnost mi výši dluhu a podmínky v nějakých intervalech hlásit?
A jestli tyto společnosti mají povinnost mi sdělit informace ohl. splacené částky a zbývajícího dluhu, popř. za jakých podmínek (uvedení čísla smlouvy, osobní vyžádání apod.)?

Budu moc ráda, když mi odpovíte.

Děkuji a přeji Vám hezký den.

 

Odpověď:

Dobrý den,

jednotné místo, kde by byly všechny dluhy, v současnosti neexistuje.

Lze však nahlédnout např. do těchto registrů (za poplatek):

Nebankovní registr klientských informací – http://www.cncb.cz/.

Centrální registr dlužníků na http://www.centralniregistrdluzniku.cz/.

Nicméně je potřeba počítat s tím, že ani v těchto registrech nemusí být všechny dluhy.

Dále se může klient obrátit na soudy, zejména na obecný soud (okresní či krajský dle jeho bydliště) s cílem zjistit možná soudní řízení vedená proti němu jako žalovanému (=dlužníkovi).

Krajním případem je situace, kdy dluh na základě vykonatelného rozhodnutí začne vymáhat exekutorský úřad. Nicméně pomoc ve smyslu Vašeho dotazu byste ohledně určitých dluhů mohl najít i tam. Centrální registr exekucí je dostupný na https://live.ceecr.cz/main.php. Přístup do něj je zpoplatněn.

Pokud není smluvně nějak domluveno, že by věřitel dlužníkovi pravidelně hlásil výši dluhu, musí o její sdělení dlužník požádat. Věřitel mu musí vyhovět. Ideální je zpravidla zaslat písemnou žádat, není však vyloučeno, že by byl věřitel ochotný sdělit výši dluhu i po telefonu. Dá se očekávat, že bude vyžadovat nějaký údaj, kterým klienta identifikuje – právě třeba číslo smlouvy.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 9.12.2015