Kdo měl zaplatit regulační poplatek za dítě v nemocnici

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
se synem jsem byla před rokem v nemocnici. Z té ho však vyzvedával jeho otec (bývalý manžel). Nyní mi přišla výzva na zaplacení regulačních poplatků za pobyt syna. Myslela jsem si, že je uhradil jeho otec. Co se stane, když je nezaplatím? Měl je přece platit on, když syna vyzvedával. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

za placení poplatku za pobyt v nemocnici odpovídá za nezletilé dítě jeho zákonný zástupce. Resp. dle zákona o veřejném zdravotním pojištění paragraf § 16a platí, že regulační poplatek je povinen v souvislosti s poskytováním hrazené péče hradit zdravotnickému zařízení pojištěnec, anebo za něj jeho zákonný zástupce. Zákon blíže nerozvádí, který ze zákonných zástupců má hradit, pokud jich je více.

Za pobyt syna však určitě byla vystavena faktura, důležité tedy bude i to, na čí jméno byla vystavena. Píšete, že jste se synem v nemocnici byla, je tedy možné, že byla vystavena na Vaše jméno.

Pokud nezaplatíte, je pravděpodobné, že se nemocnice obrátí na soud (k tomu zřejmě směřuje i to, že Vás nyní vyzvali k dobrovolné úhradě). Nedokážeme Vám odpovědět konkrétně, jak by soud posoudil skutečnost, že dítě vyzvedával otec, když o pobytu v nemocnici jste věděli oba a tudíž bylo odpovědností Vás obou si ověřit, že je poplatek uhrazen.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 13.6.2014