Kolik stojí oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,

chceme s manželkou požádat o osobní bankrot. Manželka říkala, k tomu budeme muset mít advokáta nebo jít do nějaké poradny. Kolik to obvykle stojí? Můžete nám někoho doporučit, aby to nebylo moc drahé?

Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme vyrozuměli, že s manželkou uvažujete o společném návrhu manželů na povolení oddlužení. Návrh na povolení oddlužení se  podává k soudu na předepsaném formuláři s náležitými přílohami, podává jej dlužník nebo tedy u společného návrhu Vy a Vaše paní jako manželé, soudní poplatek za dlužnický insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení se v současnosti nevybírá. Je však potřeba počítat s tím, že v průběhu oddlužení je dlužník, popř. dlužníci – manželé povinni uhradit odměnu insolvenčního správce. U jednotlivce je výše odměny po dobu oddlužení formou splátkového kalendáře  65.340,- Kč za období 5 let.. Měsíční částka odměny je 1.089,- Kč. Odměna insolvenčního správce u manželů – dlužníků činí u oddlužení formou splátkového kalendáře 1.634,- Kč, celkem tedy 98.040,- Kč za období 5 let. Pokud oddlužení trvá kratší dobu, úměrně této délce se snižuje výše odměny (tj. platí se pouze za měsíce, ve kterých trvá oddlužení).

Právní zastoupení není pro tento typ řízení nutné. Naopak by nemuselo dobře působit, když by dlužník nacházející se v úpadku byl schopen hradit odměnu advokáta.

Se správným vyplněním formuláře a základním vyhodnocením Vaší situace, zda je pro Vás oddlužení vhodným a dostupným řešením, Vám mohou bezplatně pomoci pracovníci občanských poraden zabývajících se dluhovým poradenstvím v rámci registrované sociální služby nebo pracovníci Poradny při finanční tísni. Kontakty na oba typy poraden jsou dostupné zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

 

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 18.12.2015