Koupě nemovitosti a ověření její „právní čistoty“

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,

v mém okolí jsem se slyšela o několika případech, kdy někdo koupil nemovitost, a pak se dozvěděl, že předchozí majitel na ni měl exekuci, nebo jí ručil věřitelům. Něco podobného jsem si přečetla i na internetu i tady n Vašich stránkách. S manželem teď také chceme koupit byt a díváme se i na možnosti koupě bez realitní kanceláře. Mohli byste mi prosím poradit, kde a jak bychom si mohli předem nezávisle na prodávajícím ověřit, zda byt není vedený jako zástava nějakého dluhu nebo že na něm není exekuce?

Děkuji moc

Odpověď:

Dobrý den,

zdrojem těchto informací je katastr nemovitost. Jeho veřejná část je dostupná i na internetu. V něm je mj. uvedeno případné omezení vlastnického práva (např. formou exekuce, věcného břemene apod.), nově lze do katastru zapsat také tzv. poznámku spornosti více viz http://finance.idnes.cz/katastr-nemovitosti-od-1-1-2014-rekodifikace-vklady-do-katastru-plt-/pravo.aspx?c=A130328_214926_pravo_vr

Dále je vhodné si kromě nemovitosti „prověřit“ i prodávajícího – např. v Centrální evidenci exekucí (přístup do ní je ale placený) a Insolvenčním rejstříku.

Dalším možný preventivním opatřením je uložení kupní ceny do některého z typu úschov (notářské, advokátní, bankovní) a její vyplacení ve ve chvíli, kdy bude předložen výpis z Katastru nemovitostí, na němž jste uvedeni jako vlastníci.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 12.6.2014