Krátkodobé zvýšení příjmu darem kvůli povolení oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Již brzy budu mít soud a bojím se, ze mi insolvenci neschválil, jelikož mám ted nízký plat a nevyšlo by to. Někde jsem slyšela, ze mohu někoho poprosit a ten mi bude ručit částkou, která by dorovnala výši měsíční splátky. Vim vsak, ze dle nové pracovní smlouvy se mi zvedl plat a tak bych to po pul roce již dokázala splácet sama. Šel by pak rucitel vyvázat a nebo se upise na celou dobu do konce insolvence? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

v současnosti se tato situace řeší nejčastěji prostřednictvím darovací smlouvy, popř. smlouvy o důchodu. Tzn., že se nějaká osoba zaváže platit Vám pravidelnou měsíční částku. Zatím jsme se nesetkali s případem, kdy by byla taková smlouva uzavřena na dobu kratší, než je standardní maximální délka oddlužení formou splátkového kalendáře (tj. 60 měsíců), ovšem insolvenční zákon nic takového nezakazuje a dá se říci, že by to možné být mělo. Je totiž na dárci, v jakém rozsahu a jak dlouho se rozhodne dar/důchod poskytovat. Musíte však soudu doložit, proč je to jen na takovou dobu – např. kopií pracovní smlouvy, kde je uvedeno, že od toho a toho data se Vám zvedne plat na XY Kč.

V situaci kdy víte, že bez daru/důchodu nesplňujete předpokládanou úhradu alespoň 30 % všech závazků nezajištěným věřitelům, je vhodné na přezkumném jednání soudu předložit výše zmiňovanou darovací smlouvu/smlouvu o důchodu. Tímto krokem ušetříte čas (soud Vám nebude dávat dodatečnou lhůtu k uzavření darovací smlouvy/smlouvy o důchodu) a také se vyhnete riziku, že by mohl soud řešit Vaši situaci konkursem.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu