Mapování dluhů

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak začít se splácením dluhů? Vzniklo mi více dluhů na jednou…ráda bych začala splácet alespoň po minimu,protože jsem nezaměstnaná,ale nevím kde mám všechny dluhy a kam můžu peníze posílat. Chtěla jsem se podívat do rejstříku dlužníků,ale to je zpoplatněno. Prosím o radu.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

nejprve chceme ocenit Vaši snahu začít situaci řešit! Prvním krokem je zjistit, u kterých věřitelů a v jakém stadiu máte závazky. V České republice neexistuje centrální registr, který by obsahoval skutečně všechny dlužníky a všechny jejich závazky. Určitě je vhodné zkusit zkontaktovat nejčastější věřitele a požádat je o potvrzení, že vůči nim nemáte žádný závazek. V opačném případě (víte-li, že dluh u daného věřitele pravděpodobně máte), že žádáte o sdělení aktuální výše dluhu a také o informaci, zda již věřitel činil nějaké kroky k jeho vymožení.

Poté až zjistíte, u koho a jaké máte závazky, bude na místě zvážit, jaké splátky budete schopna věřitelům nabídnout. Zde si dovolujeme zdůraznit, že by se mělo jednat o takovovou výši splátek, která by pro Vás byla dlouhodobě přijatelná (nemá smysl slibovat částky, které nejste schopna platit). Může se také stát, že věřitel odmítne s Vámi splátkový kalendář uzavřít. Tehdy je potřeba nenechat se odradit a hradit alespoň malé částky. Tento krok Vás sice neochrání před dalším vymáháním závazku, bude však svědčit o Vaší platební morálce a snaze situaci řešit, což může být významným „plusem“ při případném soudním řízení (tzn., že byste mohla mít větší šanci na schválení splátkového kalendáře soudem).

A nyní již k potenciálním věřitelům, které by bylo vhodné zkontaktovat: určitě mezi ně patří Vaše zdravotní pojišťovna, mobilní operátor, dopravní podnik, pokud máte doma nějaké smlouvy k závazkům – úvěrové smlouvy tak bude potřeba zkontaktovat příslušné společnosti, pokud jste nebo jste byla živnostník, je vhodné nezapomenout na finanční úřad a Českou správu sociálního zabezpečení, dále dodavatelé energií (zejména pokud jste se v posledních letech stěhovala), nemocnice (pakliže jste byla v posledních letech hospitalizovaná), obec (poplatky za odpad) apod.

Pro úplnost dodáváme, že s věřiteli je vhodné komunikovat písemně a činit si kopie.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 2.7.2014