Mimořádný příjem v oddlužení

Kategorie: Oddlužení a Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
můj dotaz se týká mimořádného příjmu v průběhu insolvence. Mám povolené oddlužení, běží již 7 měsíců. Každý měsíc ji mi srážena zaměstnavatelem z výplaty stejná částka, žádala jsem o úpravu s ohledem na dceru a že jsem samoživitelka. Nyní v zaměstnání dostaneme 1 plat navíc jako mimořádné odměny. Tuším asi správně, že bych tento příjem měla odevzdat ins. správci, ale dcera potřebuje rovnátka, za jejich pořízení budu platit zhruba 14 tis. Kč. Tento mimořádný příjem by velmi pomohl rovnátka zaplatit. Veškeré náklady bude možné doložit potvrzením od lékaře, který bude rovnátka zajišťovat. Je možné si tyto peníze ponechat a pokud ano, mám žádat soud nebo správce? Je naděje, že by to mohlo dopadnout a mohla bych dceři rovnátka pořídit?
Předem moc děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

Vaše tušení je správné. Jestliže Vám bylo povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře, jste povinna všechny mimořádné příjmy, mezi než mimořádná odměna v práci zcela určitě patří, odevzdat.

Na druhou stranu můžete zkusit požádat soud o výjimku, zda byste si nemohla tento mimořádný příjem ponechat a doložit tuto žádost lékařskou zprávou. Můžete poukázat i na hodnotu plnění, kterou Vaši nezajištění věřitelé obdrží v rámci běžných splátek – ideální by bylo, kdyby to i bez použití tohoto mimořádného příjmu činilo 100%. Tuto žádost doporučujeme dát v co největším předstihu a spíše počítat s tím, že jí soud nevyhoví. Podání žádosti je vhodné zkonzultovat i s Vaším insolvenčním správcem.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 22.2.2014