Navýšený exekuční příkaz

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den,
obdržela jsem exekuční příkaz, ve kterém byla uvedena lhůta na zaplacení 30 dní ode dne převzetí. Požadovanou částku jsem uhradila 18tý den po převzetí dopisu. Zda platba došla v pořádku jsem prověřovala telefonicky, přesto mi poté (ještě v dané 30-ti denní lhůtě) přišel další exekuční příkaz již na částku o 4000Kč větší s tím, že tento příkaz byl zaslán i mému zaměstnavateli (což způsobuje další komplikace, protože zaměstnavatel toto nerad vidí). Navíc za další dva dny přišel ex. příkaz, který blokoval penzijní fond (taktéž ještě stále běžela ona 30-ti denní lhůta).
Vše jsem obvolala a bylo mi řečeno, že jsou to běžná opatření, ale vzhledem k tomu, že jsem zaplatila včas, budou následující den rozeslány dopisy (popř. dat. schránka), že je tato záležitost již vyřízena.

Má exekutor právo i přesto, že nevypršela 30-ti denní lhůta rozesílat další exekuční příkazy s navýšenou částkou?

Děkuji za odpověď.

 

Odpověď:

Dobrý den,

je pravda, že v tzv. zajišťovací fázi exekuce má exekutor možnost „zajišťovat“ majetek dlužníka. Protože je oprávněn volit i více forem exekuce, může se stát, že rozsah zajištění přesahuje samotnou výši dluhu. Důvodem je mimo jiné i to, že v rámci tohoto postupu se exekutor snaží zajistit také majetek, z nějž by byly pokryty náklady s exekucí související a na počátku exekuce je odhad těchto nákladů pouze předběžný.

Je samozřejmě otázkou, proč došlo k navýšení částky, na to Vám však bez znalosti obsahu exekučních příkazů nedokážeme odpovědět. Můžete s nimi navštívit některou z bezplatných poraden – kontakty naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/.

V případě kdy by se zjistilo, že došlo k neoprávněnému navýšení, je možné na postup soudního exekutora podat stížnost k soudu, jež ho pověřil, případně na Ministerstvo spravedlnosti či Exekutorskou komoru ČR. Pokud by Vám díky tomuto postupu vznikla škoda způsobená úředním postupem, je možné její náhradu uplatnit na Ministerstvu spravedlnosti, více viz http://portal.justice.cz/Justice2/ms/ms.aspx?o=23&j=33&k=5869&d=106018

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 9.6.2014