Co dělat, když není na splácení dluhů

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Hezký den
Mám dluhy do kterých jsem se dostal ne přímo vlastní vinou, řešil jsem to pak dalšíma půjčkama v práci mi dělají naschvály řeší to inspektorát práce.. Navíc mám podepsanou u ES pomoc která se zatím nějak neprojevila. Taťka se rozhodl že by nám nějak pomohl ale nechce peníze vyhodit za dluhy.. Banky nereagují na písemnou komunikaci. Nevím jak z dané situace ven. Chci to řešit a není kdo by nám chtěl pomoci byť jen dobrou radou. 7.1.2014 se nám narodila třetí holčička. Pomozte nám prosím, nikdy bych nevěřil že se dostanu do takové situace natož ji řešit.. Děkujeme moc za pomoc ve vážné situaci s pozdravem.

Odpověď:

Dobrý den,

úvodem chceme ocenit Vaši snahu situaci řešit.

V situaci, kdy máte potíže s dluhy, je vhodné pro posouzení možných řešení mít přehled o těchto věcech:

kolik dluhů máte, v jaké jsou aktuálně výši a stavu (stav znamená, zda ještě splácíte, přestal jste splácet, byla Vám doručena předžalobní upomínka, věřitel se obrátil na soud apod.), jaké jsou sankce za nesplácení a o kolik se dluh v případě nesplácení zvyšuje – z těchto údajů lze mimo jiné zjistit, které z dluhů nejvíce „hoří“

rodinný rozpočet ( jaké máte příjmy a výdaje, pravidelné i nepravidelné) – z těchto údajů lze také zjistit, zda nelze ještě někde ušetřit nebo naopak zda se neochuzujete o nějaký příjem (např. nějakou sociální dávku)

Na základě těchto informací lze odhadnout, jaké se dají dělat další kroky (zkoušet dál věřitele žádat o snížení/odklad splátek, požádat o oddlužení,…).

Doporučujeme tyto informace dát dohromady a navštívit některou z bezplatných poraden – kontakty naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/.

Zmiňujete pomoc u „ES“ – bohužel nerozumíme tomu, co tato zkratka znamená, takže k tomu nedokážeme říci bližší informace.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 28.2.2014