Neoprávněně vysoké srážky z důchodu

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den,
má mi být prováděna exekuce z důchodu. Teď mi sociálka napsala kolik mi bude srážet. Dcera mi to ale vypočítala na kalkulačce na internetu a vyšlo jí, že mi mají srážet míň. Co mám dělat. Jo, a mám manželku, už 30 let. Co mám dělat, aby mi nebrali víc než mají. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

jestliže se domníváte, že Vám je srážena neoprávněně vysoká částka, můžete podat návrh na částečné zastavení exekuce. Tento návrh je potřeba zaslat pověřenému exekutorovi, nicméně je vhodné zaslat kopii i na Českou správu sociální zabezpečení. Jako přílohu doporučujeme dodat vytištěné informace z internetové kalkulačky. Ideální by bylo zjistit, z jakého důvodu je Vám strháváno více, než by dle Vás mělo – např. není započítána manželka, dluh je považován za přednostní pohledávku apod. a dle toho doložit důkazy, že tomu je jinak.

Pokud se nacházíte v situaci, kdy jste byl vyrozuměn ČSSZ o výši srážek, avšak doposud nedošlo k provedení první z nich, je na místě podat námitku pro výši srážek, poukázat na vyživovací povinnost vůči manželce a doložit tuto skutečnost kopií oddacího listu.

Obrátit se můžete i na některou z bezplatných poraden, kde Vám mohou pomoci s ověřením výpočtu a také poskytnou vzor návrhu na částečné zastavení exekuce či Vám pomohou sestavit kocept námitek. Kontakty naleznete zde:http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 13.6.2014